Pęcherze

Wszystko o pęcherzach na stopach 

Pęcherze na stopach powstają w wyniku chodzenia w nieodpowiednim obuwiu, a także długotrwałego wysiłku fizycznego, głównie marszu i biegu. Ciągłe, intensywne tarcie skóry stopy o źle dopasowane buty powoduje rozdzielenie warstw skóry, które wypełnia się płynem surowiczym i powoduje powstanie bąbla na stopach. Między skórą a znajdującą się pod nią tkanką formuje się mały woreczek, który szybko wypełnia się płynem i tworzy pęcherz. Pęcherze na stopach mają na celu złagodzenie urazu. Stanowią bowiem miękką poduszkę, która chroni zranione miejsce i przyspiesza jego gojenie. Jednak się też bolesne i uciążliwe. Zdarza się też, że pękają i stają się podatne na zakażenie.

Jak zapobiegać pęcherzom na stopach?

W profilaktyce pęcherzy na stopach najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Nie kupuj obuwia niskiej jakości, które często jest źle dopasowane, niewygodne i twarde. Pamiętaj też, że stopy delikatnie różnią się od siebie rozmiarem. Wówczas, by zapewnić komfort obu z nich, sięgnij po specjalne wkładki do obuwia. Niezwykle ważną rolę odgrywają też skarpety – koniecznie zadbaj o to, by były wykonane z dobrej jakości materiałów.

Jak leczyć pęcherze na stopach?

Odizoluj pęcherze od szkodliwych czynników. Aby bąble na stopach nie stały się przewlekłym problemem i przyczyną poważniejszych problemów zdrowotnych, muszą być szczelnie opatrzone i zakryte aż do pełnego wygojenia. Niezawodnym sprzymierzeńcem w procesie rekonwalescencji będą plastry na pęcherze na stopach od firmy Scholl z technologią podwójnej warstwy Hydra-Guard. Miękka żelowa poduszeczka w warstwie wewnętrznej przyspiesza gojenie bąbli, nawilżając je i uelastyczniając, podczas gdy twarda warstwa zewnętrzna skutecznie chroni pęcherze na stopach przed dalszym tarciem i pocieraniem.

Dowiedz się więcej na temat produktów Scholl na pęcherze