Odciski

 

Masz pytania dotyczące odcisków? Prawdopodobnie możemy na nie odpowiedzieć. Poniżej dowiesz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia odcisków.

Czym są odciski?

Odciski to małe obszary zgrubionego naskórka, które pojawiają się w wyniku zwiększonego nacisku, tarcia lub biomechanicznych problemów ze stopami.1

Jakie są najczęstsze objawy odcisków?

Zwróć uwagę na następujące objawy:

 • Pogrubiony, twardy obszar skóry,
 • Twardy guzek na skórze,
 • Obszar woskowatej lub suchej skóry,
 • Ból lub nadwrażliwość w miejscu stwardnienia.

Różnica między twardymi i miękkimi odciskami

Oprócz oczywistej różnicy w twardości dwóch rodzajów odcisków, różnią się one także miejscami występowania:

 • Twarde odciski – Pojawiają się w górnych częściach, na szczytach lub bokach palców i stóp. Posiadają twardy środek, który uciska końcówki nerwów i może powodować ból.

 

 • Miękkie odciski – Znajdują się najczęściej między palcami, a ich przyczyną jest ciepło i wilgoć, występujące w tych miejscach. Mimo że są miękkie, również mogą wywoływać ból.

Chociaż odciski i zrogowaciały naskórek uważa się często za zjawiska tożsame, w rzeczywistości są to dwa różne urazy. Zrogowaciały naskórek powstaje wyłącznie na podeszwie stopy.


Co jest przyczyną powstawania odcisków?

 • Przyczyn powstawania odcisków jest kilka, ale najbardziej powszechna to źle dobrane obuwie. Zbyt luźnie buty powodują ślizganie się stopy (co powoduje nadmierne tarcie), natomiast zbyt ciasne wywierają nacisk na poszczególne części stopy (na przykład obuwie na wysokim obcasie wywiera ucisk na palce).

 

 • Niewłaściwe stawianie stóp, długie okresy spędzone w pozycji stojącej, często powtarzane ruchy (na przykład podczas uprawiania sportów), a także nacisk wywierany na stopę.
 • Starsi ludzie częściej cierpią na odciski, ponieważ wraz z upływiem lat skóra staje się coraz cieńsza i zapewnia mniejszą amortyzację, co przyczynia się do powstawania odcisków. Kościste stopy są również bardziej narażone na odciski z powodu braku naturalnej amortyzacji.
 • Czasami odciski są symptomem innych przypadłości, na przykład haluksów lub młotowatych palców.


Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?

Odciskom można zapobiegać nosząc odpowiednio dopasowane obuwie, które nie powoduje zbędnego tarcia stopy.

Przed założeniem buta należy upewnić się, że stopa jest zupełnie sucha (mokra lub wilgotna stopa ulega wzmocnionemu tarciu). Suche stopy trą mniej o wnętrze buta i dzięki temu są znacznie mniej narażone na ucisk.

 

Jak zapobiegać odciskom i skutecznie je leczyć?

Istnieje kilka metod zapobiegania i leczenia odcisków, a dobór właściwego sposobu zależy od ich dotkliwości.

 • Wybierz dobrze dopasowane buty. To zapobiega powstawaniu odcisków. Jeśli odcisk już się pojawi, można go usunąć lub chronić miejsce, w którym powstał.
 • Wypróbuj produkty oparte na kwasie salicylowym, takie jak plastry lub kremy usuwające odciski. Po moczeniu nóg warto dodatkowo skorzystać z pumeksu.
 • Aby ochronić miejsca powstawania odcisków i uśmierzyć ból, spowodowany tarciem i uciskiem, używaj plastrów i Ekspresowego aplikatora na odciski 2w1 od Scholl.
 • Spróbuj produktów Scholl:


1. Scholl 2w1 Ekspresowy aplikator na odciski

Sposób użycia:

Krok 1: Skrobak – delikatnie złuszcza wierzchnie warstwy odcisku, co pozwala na przedostanie się płynu do źródła odcisku. Powtarzać czynność co 3 dni.

Krok 2: Zaawansowany płyn na odciski – aby skutecznie usunąć odcisk, stosuj codziennie płyn używając aplikatora.

2. Scholl Wodoodporne plastry na odciski z opatrunkiem – Idealne na odciski na palcach stóp, pomagają zmniejszyć wywierany na niego nacisk. Plaster ochronny przyczepia się przy pomocy cienkich pasków, które utrzymują go na miejscu. Jednym ze składników plastra jest kwas salicylowy, wykazujący działanie keratolityczne, co pomaga usunąć odcisk.

 

Dowiedz się więcej na temat produktów Scholl na odciski.