Grzybica paznokcia – jak ją wykryć i najskuteczniej wyleczyć?


WSZYSTKO O GRZYBICY PAZNOKCI

Stopy narażone są na wiele problemów skórnych, takich jak choroba wirusowa, wywołana przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV, czy infekcja grzybicza. Choroby paznokci u nóg to powszechny problem, nie tylko wśród osób, które często chodzą na basen. Grzybica paznokci może dotknąć każdego, a nieleczona prowadzi do poważnych powikłań. Sprawdź, jak ją rozpoznać i jak zareagować, gdy pojawią się pierwsze objawy.

Badania epidemiologiczne (projekt Achilles i projekt Hermes), wykonywane na terenie Europy wykazały, że grzybica paznokci stóp dotyczy aż 21% Polaków. Najczęstszym powikłaniem po infekcji grzybiczej paznokci u nóg jest grzybica skóry stóp, z którą zmaga się aż 42% populacji. Źródła medyczne podają, że zachorowalność na grzybicę zwiększa się z wiekiem. Sprawdź, co dokładnie jest przyczyną grzybicy paznokcia.Przyczyny grzybicy paznokci

Bezpośrednią przyczyną grzybicy paznokcia są trzy rodzaje grzybów:

 1. grzyby dermatofitowe
 2. grzyby drożdżopodobne
 3. grzyby pleśniowe

Ich rozwojowi sprzyja m.in. częste korzystanie z basenów, łaźni czy saun o drewnianych podestach. Ryzyko zarażenia wzrasta też, gdy zakładasz cudze obuwie, skarpety lub używasz przyborów do pedicure, z których korzystają również inne osoby. Podatność na infekcje grzybicze wzrasta u osób, cierpiących na choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, otyłość, problemy hormonalne, krążeniowe czy immunologiczne, a także u tych, u których stosowana jest długotrwała terapia antybiotykowa, sterydowa oraz chemioterapia.

Grzybica paznokci rozwija się w cieple i wilgoci np. wtedy, gdy niestarannie wycierasz stopy po myciu czy nosisz nieprzewiewne obuwie i skarpety. Najbardziej podatna na grzybicę jest osłabiona płytka paznokcia – uszkodzona przez zbyt krótkie obcięcie paznokcia, noszenie ciasnych butów czy używane często w manikiurze hybrydowym lakiery akrylowe.

 

Objawy grzybicy paznokci

 

Objawy grzybicy paznokci zależą od czynnika, który leży u podstaw rozwoju choroby.

 1. Grzybica paznokci u nóg najczęściej powodowana jest przez dermatofity. Atakują one paznokieć od wolnego brzegu. Nie powodują stanu zapalnego ani żadnych dolegliwości bólowych, dlatego też chorzy często bagatelizują objawy i nie szukają pomocy lekarza. Zakażony paznokieć stopniowo zmienia barwę na mleczno-żółtą, żółto-brązową lub zielono-brązową, jego powierzchnia zaś ulega znacznemu zmatowieniu i  pogrubieniu. Paznokieć staje się łamliwy, wykrusza się i pęka. Pod paznokciem pojawia się rogowacenie, które jest przyczyną odwarstwienia się płytki od podłoża (onycholiza). Grzybica może zdeformować kształt paznokcia – przybiera on często formę rurkowatą lub szponowatą.
 2. Drożdżaki na paznokciach (grzyby z gatunku Candida) to rzadziej spotykany rodzaj zakażenia. Może dotyczyć jednego lub kilku palców. Taka infekcja grzybicza rozpoczyna się od stanu zapalnego wałów okołopaznokciowych, które ulegają zaczerwienieniu i obrzękowi. Pojawiają się dolegliwości bólowe, a ze skóry zaczyna sączy się ropna wydzielina. Po upływie około 2-3 tygodni na odrastającym paznokciu widoczne zaczynają być poprzeczne bruzdy. Płytka staje się pogrubiała, nieprzejrzysta, matowa. Brak leczenia prowadzi do całkowitego zniszczenia zainfekowanych paznokci.
 3. Pleśnica paznokci występuje głównie u osób starszych, które zmagają się z zaburzeniami krążenia. Dotyczy niemal wyłącznie paznokci paluchów u stóp. Typowym objawem są żółte paznokcie u nóg, które z czasem zmieniają barwę na brunatno-brązową. W późniejszej fazie choroby dochodzi do rogowacenia podpaznokciowego. Pleśnica nie powoduje stanu zapalnego skóry. Grzyby pleśniowe nie niszczą całkowicie paznokci, a zakażenie ogranicza się wyłącznie do łożyska. Nie oznacza to jednak, że można zaniechać leczenia.

 

Czynniki sprzyjające infekcji

 

1. zaburzenia układu odpornościowego
2. zaburzenia krążenia (choroby naczyniowe)
3. zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy)
4. zaburzenia żołądkowo-jelitowe
5. leczenie sterydami lub cytostatykami (leki przeciwnowotworowe)
6. ciepłe, wilgotne środowisko
7. przewlekły ucisk na płytkęZwiększasz ryzyko infekcji, jeśli:

 

1. często korzystasz z miejsc użyteczności publicznej, gdzie chodzisz boso - baseny, sauny, ośrodki sportowe, wspólne natryski, dywany w pokojach hotelowych
2. masz skłonność do nadpotliwości, jesteś sportowcem lub wykonujesz pracę, sprzyjającą wilgotności stóp
3. nosisz latem kryte, nieprzewiewne buty, wykonane ze sztucznych tworzyw np. kalosze
4. jesteś seniorem
5. chorujesz na cukrzycę
6. chorujesz na grzybicę (wysokie ryzyko samozakażeń),
7. cierpisz na otyłośćJak zapobiegać grzybicy paznokci u nóg?

 

 • Unikaj skaleczeń i uszkodzeń skóry podczas samodzielnie wykonywanego pedicure. Cały zabieg wykonuj uważnie i w skupieniu.
 • Unikaj wszelkiego rodzaju urazów płytki paznokciowej oraz nadmiernego ucisku na płytkę (np. w wyniku noszenia zbyt ciasnych butów).
 • Zawsze korzystaj tylko z własnego ręcznika oraz osobistych przyborów do pielęgnacji paznokci (cęgi, nożyczki, pilniki, szczoteczki do paznokci).
 • Pamiętaj, by po każdym myciu stóp dokładnie osuszać przestrzenie między palcami. Unikaj wilgoci.
 • W miejscach publicznych nigdy nie chodź boso – szczególnie na basenie czy w hotelowych łazienkach.
 • Noś dobrej jakości bawełniane skarpety oraz buty wykonane z przewiewnych materiałów.
 • Jeśli masz problemy z nadpotliwością stóp, często – nawet kilka razy dziennie – zmieniaj skarpety i buty.
 • Korzystaj z usług pedicure tylko w sprawdzonych i zaufanych miejscach, gdzie narzędzia są starannie dezynfekowane i sterylizowane po każdym użyciu.
 • Nie używaj butów i kapci, które wcześniej były noszone przez inne osoby.Jak leczyć grzybicę paznokci?

 

Leczenie grzybicy paznokci u nóg  wymaga stałej opieki lekarza dermatologa oraz dużo cierpliwości. Długotrwałe leczenie wynika z faktu, że paznokcie stóp rosną dosyć wolno. Nie należy się jednak poddawać. Według źródeł medycznych współczynnik wyleczeń wynosi między 60 a 80%. Pomocny w walce z grzybicą paznokci będzie z pewnością Preparat na grzybicę paznokci marki Scholl, który zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji i nawrotom zakażenia.

 

Dowiedz się więcej o sposobach leczenia grzybicy paznokci z pomocą marki Scholl