Stopa sportowca

Masz pytania dotyczące stopy sportowca? Tutaj z pewnością znajdziesz na nie odpowiedzi. Przeczytaj i  dowiedz się więcej o przyczynach powstawania tego schorzenia, jego symptomach oraz najlepszych metodach leczenia.

Czym jest stopa sportowca?

Stopa sportowca jest jednym z najczęściej spotykanych rodzajów grzybicy stóp u dorosłych. Zwykle pojawia się pomiędzy palcami, skąd rozprzestrzenia się na dalsze obszary. Wywoływana jest przez kilka rodzajów grzybów – wiele z nich znajduje się na co dzień na skórze i nie stanowią dla nas problemu, dopóki się nie namnożą. Wówczas skóra zaczyna swędzieć i pękać.

Czym jest grzybicza infekcja skóry?

Każdy człowiek ma mikroby żyjące na jego skórze, a większość z nich jest nieszkodliwa i nie powoduje problemów. Jednak w pewnych przypadkach – np. w wilgotnym lub ciepłym otoczeniu – grzybica może rosnąć, mnożyć się i dokonywać inwazji, wywołując infekcje skóry. Dermatofity to rodzaj grzybów pojawiających się na zewnętrznych warstwach skóry, paznokciach i włosach. Są to pasożyty organizmu, które żywią się zniszczonymi tkankami, w tym naskórkiem. Zarażenie może nastąpić przez kontakt bezpośredni – zainfekowana skóra jest w bezpośrednim kontakcie ze zdrową skórą lub pośredni – grzyb ze skóry osoby chorej przenosi się na rzeczy, które potem mają kontakt ze skórą osoby zdrowej

Co powoduje stopę sportowca?

Infekcja następuje najczęściej poprzez bezpośredni kontakt z grzybem. Na przykład chodząc boso na basenach, pod publicznymi prysznicami lub w przebieralniach, narażamy się na złapanie grzyba. Przenoszą go także mokre skarpety, buty, ręczniki oraz wilgotne podłogi.

Stopa sportowca to schorzenie wywoływane najczęściej przez dwa gatunki dermatofitów: Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes. Przy odpowiednich warunkach grzyb rośnie i mnoży się, wywołując infekcję i prowadząc do powstania „stopy sportowca”. Rozpoczyna się pomiędzy palcami mokrej stopy. Może wystąpić również na suchej i łuszczącej z powodu braku naturalnych olejków ochronnych. Jeśli pozostawi się to bez reakcji, grzybica będzie rozprzestrzeniać, infekując całą stopę, a nawet paznokcie. Potem ruszy w górę nogi.

Oto najczęstsze przyczyny powstawania stopy atlety:

 • Wilgotność: Wilgotne, ciepłe i spocone stopy tworzą idealne warunku dla rozwoju grzyba
 • Brak higieny: grzyby powodujące stopę atlety występują na i żywią się martwym naskórkiem. Dlatego istotne jest regularne mycie stóp oraz regularne zmienianie skarpetek.
 • Zwiększenie pH: pH skóry jest jej naturalną barierą, której osłąbienie naraża ją na ataki. pH skóry jest wyższe na obszarach, gdzie spotykają się dwie warstwy skóry lub występuje pomiędzy nimi tarcie, jak np. pomiędzy palcami stóp.
 • Maceracja (przerwana powierzchnia): grzyby mogą używać pęknięć w skórze, spowodowanych np. przez rozcięcia, aby zalęgnąć się w nich i mnożyć

Jakie są najczęściej spotykane objawy stopy sportowca?

Istnieją dwa typy grzybiczej stopy sportowca: pomiędzy palcami (międzypalcowe) i na podeszwach stóp (mokasyny). Objawy pojawienia się stopy sportowca to następujące znaki:

 • zaczerwienienie i łuszczenie pomiędzy palcami stóp i na ich podeszwach
 • zmiękczenie skóry na podeszwach stóp
 • łuszcząca się, sucha i swędząca skóra
 • różnego rodzaju pieczenie skóry
 • pękajaca i starta skóra
 • krwawienie
 • pęcherze

Rany, zadrapania, urazy i rozcięcia skóry są potencjalnym siedliskiem bakterii.

Co powoduje stopa sportowca?

Ponieważ na skutek działania grzyba skóra staje się słaba, a jej funkcje obronne zredukowane, zarazkom łatwiej przenikać do skóry, a co za tym idzie – następuje głębszego zakażenie.

Stopa sportowca jest bolesna i nieestetyczna. Im szybciej zostaną podjęte działania w celu jej wyleczenia, tym lepiej, ponieważ nie leczona może rozprzestrzeniać się na paznokcie, podeszwy i resztę stopy. W skrajnych przypadkach także na pozostałe części ciała.

Nie należy lekceważyć swoich stóp. Kluczowe jest aby podczas codziennej higieny poświęcać im wystarczająco dużo uwagi.

Jak leczyć stopę sportowca? 

Stopa sportowca może być leczona różnymi środkami – od kremów po spraye. School posiada szeroką gamę produktów na to schorzenie, zawierających różne składniki. Istotną rzeczą jest, aby nie zapominać o stopie sportowca nawet po ustąpieniu objawów, ponieważ grzyby nadal mogą znajdować się na skórze. Gdy objawy zostaną skutecznie zlikwidowane, skonsultuj się z dermatologiem w celu ustalenia dalszego programu ewentualnego leczenia.

Najczęściej zadawane pytania na temat produktów Scholl

Czym różni się działanie produktu Scholl Athlete’s Foot Complete Pen and Spray od innych medykamentów?

Jest to unikalne, dwuskładnikowe rozwiązanie: Pen and the Shoe Spray nie tylko leczy stopę sportowca, ale również przywraca i chroni naturalną skórę, co znacznie ogranicza ryzyko nawrotu infekcji.

W jaki sposób działa Athlete's Foot Complete Pen & Spray Kit?

Medykament wchodzi w fizyczną interakcję z grzybem, nie wnikając w komórki ciała. Uderza bezpośrednio w pasożyta, wytwarza również środowisko w którym grzyb nie może się rozwijać. Wspomaga odbudowę skóry i naturalnej bariery ochronnej, aby zapobiegać infekcji.

Jak działa Treatment Pen?

Aplikator pozwala na precyzyjne nałożenie cienkiej warstwy kremu na zainfekowaną skórę. Krem łatwo się aplikuje i szybko wchłania, dzięki czemu po jego nałożeniu nie ma się uczucia tłustego miejsca na skórze. Jego specjalna formuła wytwarza środowisko hamujące rozrost grzyba.  Nie dotykaj zainfekowanego obszaru!

Jak działa Shoe Spray?

Spray pomaga w zapobieganiu infekcji poprzez zredukowanie wywołujących ją ilości bakterii i mikroorganizmów, które znajdują we wnętrzu obuwia.

Jak aplikować lek na zainfekowaną skórę?

Zacznij zwalczanie stopy sportowca natychmiast, gdy tylko pojawią się pierwsze jej objawy.

 • Przed użyciem dokładnie umyj i osusz stopę
 • Trzymaj aplikator cieńszym końcem do dołu, a następnie przekręć dolną część zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby z aplikatora wydobył się krem
 • Jeśli aplikator używany jest pierwszy raz, kręć dolną częścią, dopóki nie zacznie wydobywać się z niej krem.
 • Zaaplikuj krem na zainfekowany obszar skóry na podeszwie stopy lub pomiędzy jej palcami i pozostaw go do wyschnięcia (ok. 1-2 minuty)
 • Stosuj preparat dwa raz dziennie przez cztery tygodnie

Jeśli symptomy pogłębią się podczas używania preparatu lub nie znikną po okresie leczenia, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub dermatologiem.

Kiedy powinno się używać sprayu?

Użyj sprayu we wnętrzu swoich butów na początku kuracji. Każdy but powinien być nim potraktowany raz w tygodniu. Należy psiknąć do wnętrza każdego buta trzykrotnie. Po użyciu sprayu, buty przed założeniem  powinny naturalnie wyschnąć.

Jak długo powinno używać się sprayu?

Shoe Spray powinien być używany na dwóch parach butów przez cztery tygodnie. Zawsze sprawdzaj instrukcję na opakowaniu.

Czy Athlete's Foot Complete Pen & Spray Kit można stosować u dziecka?

Tak, Scholl Athlete’s Foot Complete Kit jest odpowiedni dla dzieci od czwartego roku życia. Jednakże, jak przypadku każdego innego preparatu dla najmłodszych, niezbędny jest nadzór osoby dorosłej.

W jakich warunkach powinno się przechowywać Athlete's Foot Compete Pen & Spray Kit?

Produkt powinien być przechowywany w oryginalnym opakowaniu, w pomieszczeniu o temperaturze 15-25°C. 

Czy jest w tym specyfiku coś, co może mi zagrażać?

Nie używaj produktu po upływie daty jego ważności, wydrukowanej na opakowaniu. Unikaj kontaktu preparatu z oczyma i błonami śluzowymi. Nie używaj sprayu na zewnętrznej powierzchni butów. Jeden produkt powinien być stosowany przez jedną osobę, aby zapobiec potencjalnemu przenoszeniu. Nie należy stosować preparatu, gdy ma się alergię na którykolwiek z jego składników.

 Czy powinno się używać zarówno sprayu, jak i aplikatora przez cały okres leczenia?

Tak, aby osiągnąć najlepsze efekty niezbędne jest używanie zarówno sprayu, jak i aplikatora przez cały, czterotygodniowy okres leczenia.

Co należy zrobić, gdy zaaplikuje się zbyt dużo kremu?

Jeśli zdarzy Ci się użyć zbyt dużej ilości kremu, wówczas posłuż się chusteczką lub papierowym ręcznikiem, aby delikatnie zetrzeć jego nadmiar. Unikaj przy tym dotykania wrażliwych obszarów ciała, jak np. oczy. Po wytarciu nadmiaru kremu umyj dokładnie dłonie.

Co się stanie, jeśli przerwę kurację?

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, kuracja musi trwać przez cztery tygodnie. Jeśli symptomy nie ustąpią, konieczne będzie odwiedzenie doktora.

Czy mogę używać sprayu na każdym rodzaju obuwia?

Spray może być bezpiecznie używany na wszystkich rodzajach obuwia. Jeśli nie masz pewności co do wrażliwości danego materiału, polecamy użyć go na niewielkiej powierzchni i zobaczyć, jakie będą efekty. 

Co się stanie, jeśli przypadkowo użyję sprayu na zewnętrznej powierzchni buta?

Jeśli przypadkowo użyjesz sprayu na zewnętrznej powierzchni buta, delikatnie zetrzyj substancję za pomocą chusteczki lub ręcznika papierowego.

Co się stanie, jeśli po użyciu Athlete's Foot Complete Pen & Spray Kit symptomy nie ustąpią?

Jeśli po całej kuracji objawy stopy atlety nie ustąpiły, zaleca się jak najszybszą wizytę u lekarza.

 Co się stanie, jeśli przypadkowo użyję sprayu lub kremu  na dłoni lub palcach?

W przypadku, gdy spray lub krem znajdą się na dłoni  palcach, natychmiast je przemyj, unikając ich kontaktu  z wrażliwymi częściami ciała.

Ile razy użyć sprayu w bucie?

W zależności od rozmiaru buta, rekomendowane jest trzykrotne użycie sprayu.

Czy są składniki, których powinienem unikać z powodu alergii?

Nie używaj produktu, jeśli masz alergię na któryś z następujących składników:

Aplikator:  Olile-Active™, woda, bezbarwny olej mineralny, palmitynian izopropylu, gliceryna, fosforan trójlaurylu etylowanego-4, alkohol denaturowany, poliakrylan sodu, skrobia solanum tuberosum, pantenol, kwas undecylenowy, mocznik,  sorbinian potasu, allantoina, kwas anyżowy, benzoesan sodu.

Czy mogę używać preparatu równocześnie z innymi kremami lub nawilżaczami?

Odradza się używania innych produktów do stóp w trakcie całego okresu kuracji przy użyciu aplikatora Athlete’s Foot Treatment Pen.

Na jak długo wystarcza Athlete's Foot Complete Pen & Spray Kit?

Przy ścisłym przestrzeganiu instrukcji, zestaw powinien wystarczyć na co najmniej jedną czterotygodniową kurację. Data ważności znajduje się na opakowaniu oraz samym aplikatorze.

Czy można używać Athlete's Foot Complete Pen & Spray Kit kilka razy w roku?

Tak, zestaw może być używany do kuracji i zapobieganiu kilka razy w roku.

Ważne porady Scholl dla osób mających stopę sportowca

 • Ręcznik

Stopa sportowca rozwija się w ciepłym, wilgotnym środowisku. Dlatego po umyciu stop dokładnie je osusz, przywiązując szczególną uwagę do przestrzeni pomiędzy palcami. Przepłucz ręcznik przed ponownym użyciem.

 • Bose stopy

Pozwól swoim stopom oddychać, a krwi swobodnie krążyć – chodź boso, ale tylko po czystych podłogach.  Nie jest to jednak wskazane dla osób mających cukrzycę.

Sprawdź nasze sposoby tutaj

Więcej użytecznych porad

Porada 1

Nie ubieraj ciasnego obuwia i unikaj butów bez wentylacji. Polecane są buty sportowe z otworami wentylacyjnymi lub otwarte.

Porada 2

Unikaj zakładania mokrego obuwia – zawsze susz je przed założeniem. To samo dotyczy skarpetek. Buty i skarpetki powinny być zmieniane w regularnych odstępach czasu, najlepiej codziennie.

Porada 3

Noś skarpetki bawełniane, unikaj skarpetek syntetycznych - ograniczają oddychanie stopy.

Porada 4

Zapobieganie: stopy powinny być codziennie dokładnie myte i suszone. Nie zakładaj skarpetek, dopóki stopy nie są całkowicie suche.

Porada 5

Talk zaaplikowany na stopę i pomiędzy palcami pomoże zwalczyć potliwość. Ma on także efekt higroskopijny, absorbując wilgoć i redukując nieprzyjemny zapach.

Porada 6

Unikaj chodzenia boso, zwłaszcza w miejscach publicznych. Na basenie i w podobnych miejscach chroń stopy klapkami.

Porada 7

Jeśli masz już infekcję określaną jako “stopa sportowca”, pomyśl o innych i unikaj jej rozpowszechniania. Nie chodź boso, regularnie zmieniaj ręczniki i pościel

Produkty leczące stopę sportowca

Produkty Scholl  nie tylko leczą stopę sportowca, ale pomagają w odzyskaniu właściwego stanu skóry i zabezpieczeniu jej przed nawrotami infekcji oraz utrzymaniu skóry we właściwej kondycji.  

ZAWSZE CZYTAJ NAKLEJKI. UŻYWAJ PRODUTKÓW WEDŁUG WSKAZÓWEK. Odwiedź doktora, jeśli symptomy nie ustępują.