Skuteczne zapobieganie grzybicy paznokci

Grzybica paznokci ma szkodliwy wpływ na keratynę, z której zbudowane są nasze paznokcie. Dolegliwość ta jest spowodowana nadmiernym rozwojem grzybów znajdujących się na powierzchni stóp. W zależności od stopnia zaawansowania, objawy grzybicy mogą być różne: od nieestetycznego wyglądu po silny ból. W przypadku infekcji, jaką jest grzybica paznokci leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej. Jeżeli zareagujesz dopiero, gdy grzybica w pełni się rozwinie, leczenie może okazać się znacznie trudniejsze i bardziej długotrwałe. W najcięższych przypadkach może wystąpić konieczność usunięcia całego paznokcia. Oczywiście najważniejsza jest profilaktyka. Aby zapobiec grzybicy paznokci, najczęściej wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Czym jest grzybica paznokci?
Grzybica paznokci jest infekcją, która może objawiać się zgrubieniami paznokci, jak również zmianą ich koloru. Paznokcie mogą stać się białe, czarne lub żółte. Zmiana koloru jest jednym z pierwszych widocznych objawów grzybicy. Jest ona jednak często ignorowana.

Z zasady grzybica paznokci jest na początku bezbolesna i w większości przypadków nie prowadzi do komplikacji. Jeżeli jednak leczenie nie zostanie podjęte wystarczająco wcześnie, dolegliwość ta może skutkować silnym bólem, poczuciem dyskomfortu, a nawet prowadzić do utraty całego paznokcia. Grzybica może pojawić się na wszystkich częściach paznokcia- zarówno na płytce, w łożysku, jak i macierzy paznokcia. W zaawansowanych stadiach grzybicy, ból może utrudnić zakładanie butów, a nawet chodzenie. W kolejnych etapach paznokcie stają się łamliwe i zaczynają się częściowo wykruszać. Po pewnym czasie może dojść do całkowitego oddzielenia się paznokcia.  


Poznaj przyczyny grzybicy paznokci?
Znajomość najczęstszych przyczyn grzybicy paznokci sprawi, że w przyszłości będziesz wiedzieć, na co zwracać uwagę. Grzybica wynika z nadmiernego rozwoju dermatofitów- grzybów, których naturalnym środowiskiem jest przestrzeń pomiędzy naszymi palcami. Zwróćmy zatem uwagę na czynniki, które sprzyjają rozwojowi tego typu grzybów.

 • Wilgotne środowisko, typowe dla basenów lub ogólnodostępnych pryszniców
 • Uszkodzenia skóry i paznokci sprzyjające infekcjom
 • Problemy zdrowotne i niektóre przewlekłe choroby np. cukrzyca
 • Nieodpowiednie obuwie, które nie przepuszcza powietrza, w związku z czym Twoje stopy się pocą
 • Zakładanie tych samych skarpetek lub tych samych butów przez kilka dni pod rząd
 • Nieprzestrzeganie podstawowych zasad higienyOdpowiednia pielęgnacja stóp jest najlepszym sposobem, aby skutecznie zapobiec grzybicy paznokci. Dolegliwość ta może jednak pojawić się także mimo zachowania wszystkich środków ostrożności np. w rezultacie zainfekowania rany.


Profilaktyka grzybicy paznokci
Profilaktyka grzybicy paznokci nie jest trudna. Aby zapobiec grzybicy wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Skorzystaj z naszych wskazówek.

 • Regularnie obserwuj, czy kolor Twoich paznokci nie zmienił się. Zmiany koloru mogą być jednym z pierwszych objawów infekcji grzybiczej.
 • Zadbaj o to, aby Twoje stopy były zawsze suche i aby się nie przegrzewały. Wybieraj takie buty i skarpetki, w których skóra Twoich stóp będzie mogła swobodnie oddychać.
 • Wybieraj bawełniane skarpety. Pamiętaj o tym, aby zmieniać je każdego dnia.
 • Kiedy wychodzisz z domu, staraj się zakładać zakryte buty, dzięki czemu łatwiej unikniesz zanieczyszczeń. W pomieszczeniach lepiej jednak wybierać odkryte obuwie, dzięki czemu nie będzie Ci zbyt gorąco.
 • Regularnie obcinaj paznokcie i staraj się, aby nigdy nie były zbyt długie.
 • Zakładaj klapki, kiedy korzystasz z ogólnodostępnego prysznica np. na siłowni
 • Jeżeli masz buty, które nosisz często przez długi czas, zastanów się nad wymianą ich na nowe. Unikaj noszenia tej samej pary butów przez więcej niż 2 dni pod rząd.Jeżeli pojawią się u Ciebie objawy grzybicy paznokci, najlepiej będzie jeśli skonsultujesz się z lekarzem. Możesz także wypróbować Scholl Preparat na Grzybicę Paznokci, który zabija 99.9% grzybów powodujących nieprzyjemne objawy. Dokładnie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania i rozpraw się z grzybicą!