Popękane pięty

 


Nasza skóra przypomina tarczę ochronną; chroni nas przed brudem i infekcjami. Jednak jej funkcje ochronne ulegają zaburzeniu, jeśli jest uszkodzona. Pękanie skóry jest jedną z takich dolegliwości - powoduje ból i wygląda nieestetycznie.

Objawy popękanych pięt

W początkowym stadium problemu wyczuwamy napięcie skóry przy jakimkolwiek nacisku. Głębokie przesuszenie, swędzenie i wrażliwość skóry to często pierwsze objawy. Miejsca zmienione mogą przybierać kolor żółty lub brązowy, a skóra jest na nich znacznie twardsza.

W fazie bardziej zaawansowanej, skóra na piętach może być tak przesuszona, że staje się biała, żółtawa lub czerwona i zaczyna się łuszczyć. Pęknięcia mogą się pogłębić do tego stopnia, że zwykłe chodzenie staje się bardzo trudne. Jeśli temu nie zaradzimy, popękane pięty mogą zacząć krwawić i być narażone na działanie bakterii.Przyczyny popękanych pięt
Odwodnienie skóry jest jedną z głównych przyczyn jej pękania. Jeśli dojdzie do utraty nawilżenia, na piętach tworzą się grube warstwy zrogowaciałego naskórka jako bariera ochronna. W efekcie skóra nie regeneruje się odpowiednio. Na początku popękana skóra może nam nie sprawiać większych kłopotów, ale jeśli się nią szybko nie zajmiemy, zaczynamy odczuwać ból w czasie chodzenia. W bardziej zaawansowanych stadiach problemu stopy zaczynają swędzić, boleć i krwawić pod wpływem nacisku. Odciski są kolejną przyczyną szorstkiej skóry. Są to fragmenty żółtawej, grubej i przesuszonej skóry, która nawarstwia się w miejscach jej uszkodzenia po to, by spełniać funkcję ochronną. Jeśli nie zajmiemy się odciskami, mogą zacząć pękać pod wpływem nacisku. Buty z odkrytą piętą to jedna z głównych przyczyn powstawania odcisków, ponieważ nie zapewniają stopom właściwej podpory. Chodzenie na boso i noszenie niewygodnych butów również przyczynia się do tworzenia się zgrubień naskórka. Inne przyczyny to: brak nawilżenia, stosowanie silnie działającego mydła i mocne szorowanie skóry. Inne czynniki odpowiedzialne za przesuszenie skóry to: otyłość, cukrzyca i niedoczynność tarczycy, brak witamin i minerałów, takich jak np. żelazo. Przewlekłe choroby skóry, takie jak łuszczyca również są przyczyną suchej skóry, a ponadto suche powietrze w ogrzewanych mieszkaniach, narażenie skóry na niskie temperatury i problemy z pronacją w stopie.


Zapobieganie i usuwanie
Skutecznym sposobem zapobiegania pękaniu skóry pięt jest stosowanie kremu nawilżającego. Krem na pękającą skórę pięt Active Repair K+ marki Scholl nawilża i zmiękcza popękane pięty już po 3 dniach stosowania, ponieważ posiada właściwości poprawiające elastyczność skóry. Należy nakładać go dwa razy dziennie na czystą i osuszoną ręcznikiem skórę, wmasowując w pięty aż do całkowitego wchłonięcia. Innym niezbędnym narzędziem w walce z suchą skórą jest tarka do stóp, dzięki której pozbędziemy się martwego naskórka warstwa po warstwie, a nasze stopy staną się gładsze i bardziej miękkie. W przypadku popękanej skóry pięt warto pamiętać, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Poświęcajmy stopom tyle samo uwagi, co innym częściom ciała. Jeśli brakuje nam czasu, możemy szybko zmiękczyć twardą skórę, mocząc stopy w ciepłej wodzie. Należy nosić obuwie, które chroni i właściwie podtrzymuje stopy oraz unikać noszenia zbyt luźnego lub ciasnego.