Pękające pięty

 

Twoja skóra jest niczym naturalna tarcza; chroni przed brudem i infekcjami – ale uszkodzona nie będzie dobrze pełnić swojej roli. Jej pękanie jest nie tylko defektem, ale również bywa bolesne i może niekorzystnie wpływać na samopoczucie.

Pęknięcia przypominają szczeliny w skórze dookoła pięty – dowiedz się, jak nawilżanie oraz inne, proste sposoby mogą skutecznie pomóc z tym problemem. Przeczytaj, jak walczyć z pękającymi piętami!

 

Dlaczego pięty pękają?

Popękane pięty objawiają się różnych rozmiarów szczelinami w skórze wokół pięty. Podczas chodzenia i stania na stopy działa nacisk – waga Twojego ciała. Skóra, aby dopasować się do wywoływanego tym ciśnienia, musi odpowiednio rozciągać się i kurczyć. Połączenie suchej skóry i zmieniającego się nacisku prowadzi do pęknięć, ponieważ skóra nie jest w stanie utrzymać odpowiedniego poziomu wilgotności przez co  staje się cienka.

 

Jakie są objawy pękania pięt?

W początkowym okresie przed pękaniem, skóra pięt staje się naprężona. Objawami zbliżających się kłopotów jest jej suchość, swędzenie oraz nadmierna czułość. Miejsce wysuszone zmienia barwę na żółtą lub brązową, ponieważ naskórek rogowacieje.

W tym stadium pięta może stać się zbielała, pożółkła lub zaczerwieniona. Da się również zaobserwować jej złuszczanie. Głębokie pęknięcia sprawiają, że chodzenie zaczyna stawać się bolesne. Jeśli nie podejmie się odpowiednich działań, pęknięcia będą się pogłębiać, narażając na dostanie siępod skórę bakterii, co prowadzi do infekcji.

 

Co powoduje pękanie pięt?

Najczęściej spotykaną przyczyną pękających pięt jest ich odwodnienie. Pięty tracą swoją wilgoć, zaczynają produkować zrogowaciały naskórek, który jest ich naturalnym zabezpieczeniem. W rezultacie ciężej przywrócić skórze ich właściwą kondycję.

Na początku pęknięcia nie przeszkadzają, są nawet nieodczuwalne, jednak z biegiem czasu sprawiają coraz większy ból podczas chodzenia i stania. Brak leczenia pogłębia pęknięcia , co zwiększa ból, a w przypadku najgłębszych pęknięć może nawet prowadzi do krwawienia. Oprócz odwodnienia jest także kilka innych, często spotykanych przyczyn pękania skóry. Sprawdź, czy któraś z poniższych dotyczy Ciebie, a jeśli tak jest – działaj zgodnie z poradami. Oto częste przyczyny pękania pięt:

 

 • Brak nawilżenia– najpowszechniejszy problem. Gdy skóra pięt nie jest wystarczająco nawilżona, staje się sucha, zrogowaciała i pomarszczona. Dzieje się tak, ponieważ skóra na piętach ma niewiele gruczołów potowych. Jeśli na Twojej suchej skórze szybko pojawiają się pęknięcia, spowodowane jest to jej zmniejszoną elastycznością.
 • Niedobory  - kolejną przyczyną pękania pięt jest brak witamin i  minerałów szczególnie  cynku
 • Nacisk wywierany na stopy – spędzanie dłuższego czasu w pozycji stojącej oznacza długotrwały nacisk na stopy, a co za tym idzie – pękanie skóry
 • Starzenie się skóry– w miarę starzenia się ciała, skóra staje się cienka, sucha i łuszcząca, co zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się pęknięć
 • Nadwaga– im większa waga ciała, tym większy nacisk na podeszwę stóp pod piętą.  Powoduje to rozchodzenie się skóry na boki oraz – w przypadku braku elastyczności – zwiększa wywierany na nią nacisk , co prowadzi do pęknięć.
 • Otwarte obuwie– sandały lub obuwie bez osłony pięt sprawiają, że skóra rozchodzi się na boki, co przyczynia się do jej pękania. Jeśli nosisz tego typu obuwie, poświęć stopom szczególną uwagę.
 • Higiena– brak odpowiedniej higieny stóp podnosi ryzyko pękania pięt. Myj i osuszaj pięty regularnie
 • Woda – woda spłukuje ze skóry naturalne oleje, pozostawiając ją suchą i twardą. Przebywanie dłuższy czas w wilgotnych pomieszczenia, jak łazienka, przyczynia się do pękania pięt.
 • Źle dobrane obuwie- źle dobrane buty powodują ucisk skóry, co prowadzi do jej pękania
 • Przyczyny genetyczne – naturalnie sucha lub cienka skóra wokół pięt jest bardziej podatna na pękanie

 

Jak zajmować się popękanymi piętami?

Istnieje kilka sposobów na zajęcie się suchymi stopami i popękanymi piętami. W tym drugim przypadku spróbuj medykamentów zawierających mocznik oraz lanolinę. Ich regularne używanie powinno ją zmiękczyć. Jeśli szczeliny są bardzo głębokie lub bolesne, skonsultuj się z lekarzem.

 

Co można zrobić, aby uniknąć pękania pięt?

Odpowiednie zajęcie się problemem przed jego pojawianiem jest zawsze lepsze niż leczenie tego co wynikło z zaniedbania.  Dlatego musisz poświęcić stopom taką samą uwagę, jak reszcie ciała. Dotyczy to zwłaszcza ich nawilżenia.

 • Zmiękczaj twardą skórę przez moczenie stóp w ciepłej wodzie
 • Pamiętaj o noszeniu optymalnie dobranego obuwia - unikaj zbyt ciasnych lub szerokich butów
 • Ogranicz używanie otwartego obuwia – zamknięte pomaga w lepszym utrzymaniu wilgoci
 • Zastosuj rozwiązania marki Scholl:

  

Scholl Krem na pękające pięty ACTIVE REPAIR K+ - środek, który regeneruje szorstką, suchą i popękaną skórę pięt. Dodatkowo zapobiega powstawaniu infekcji i łagodzi uczucie dyskomforty. Efekty Scholl Krem na pękające pięty ACTIVE REPAIR K+ widać już po 3 dniach stosowania.

 

Jeśli pęknięcia pięt utrzymują się pomimo podjętych kroków, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub dermatologiem w celu znalezienia przyczyn takiego stanu rzeczy – może być on spowodowany innymi schorzeniami organizmu.

PRZED UŻYCIEM PREPARATÓW ZAWSZE CZYTAJ ULOTKĘ.

STOSUJ JE ŚCIŚLE WEDŁUG ZALECEŃ. JEŚLI SYMPTOMY NIE USTĘPUJĄ, SKONTAKTUJ SIĘ Z LEKARZEM.