Pęcherze

 

Choć małe i bolesne, pęcherze są koszmarem dla każdego. Odczuwają je szczególnie aktywni miłośnicy sportu i ćwiczeń fizycznych. Dowiedz się, czym są pęcherze i jak z nimi walczyć.

 

Czym są pęcherze?

Wyjaśniając najprościej, pęcherze to naturalne plastry – są niczym wodniste poduszki powietrzne, które chronią zranioną skórę, aby mogła zregenerować się bez narażania na wpływ czynników zewnętrznych.

Kiedy skóra narażona jest na tarcie lub ciepło, broni się, tworząc wykwit chroniący uszkodzony obszar. Przezroczysty płyn, który znajduje się wewnątrz pęcherza, to plazma (lub krew bez czerwonych krwinek) odpowiedzialna za tworzenie się skrzepów.

Przez tworzenie pęcherza skóra wytwarza warstwę chroniącą przed uszkodzeniami. Amortyzuje ona wpływ czynników zewnętrznych i chroni głębsze warstwy skóry przed infekcją. Pęcherz może być bolesny. Powstrzymuje to przed dalszym wykonywaniem powodujących go czynności.

 

Skąd się biorą pęcherze na stopach?

Pęcherze na stopach powstają przez intensywne tarcie powierzchni skóry stóp, na przykład we wnętrzu buta (zwłaszcza nowego lub sztywnego). Pojawiający się wykwit szybko wypełniany jest płynem, tworząc pęcherzyk.

A dlaczego pęcherze nie powstają np. na skutek uderzenia? Ponieważ siła uderzenia sięga do najgłębszych warstw skóry, a pęcherz spowodowany jest uszkodzeniami tylko jej górnych warstw.

Najczęstsze przyczyny powstawania pęcherzy na stopach:

 • Obcieranie – przyczyną powstawania pęcherzy na stopach może być zbyt ciasne lub za luźne obuwie. Codziennie wykonujesz w nim wiele kroków, podczas których obcierasz miękką skórę, stopniowo ją uszkadzając.
 • Wilgoć – na pięcie znajduje się więcej gruczołów potowych niż w innych miejscach ciała. Brak skarpetek sprawia, że zbiera się nadmiar wilgoci, co w połączeniu z ruchem stopy zwiększa siłę tarcia. Niektóre rodzaje materiałów – jak skóra – nie pozwalają stopie na swobodne oddychanie, co również przyczynia się do gromadzenia nadmiernej wilgoci.
 • Źle dopasowane obuwie – obuwie w rozmiarze większym lub mniejszym niż Twój aktualny oznacza powodują bezustanne obcieranie stopy, zwłaszcza, jeżeli jest ono sztywne. Innymi słowy ryzyko pęcherzy zwiększa znacznie obuwie, którego kształt nie jest dopasowany optymalnie do kształtu Twojej stopy.

 

Jak zwalczać pęcherze?

W powszechnej świadomości krąży wiele fałszywych informacji na temat usuwania pęcherzy. Ich stosowanie jest szkodliwe, może nawet prowadzić do infekcji. Pamiętaj o następujących rzeczach:

 • Unikaj przebicia pęcherzyków z plazmą w środku. Musi ona zniknąć w sposób naturalny.
 • Nie ścieraj martwego naskórka, jeżeli pękł znajdujący się pod nią pęcherzyk. Pozwól, aby odpadł w sposób naturalny.
 • Czasem może się zdarzyć przypadkowe pęknięcie pęcherzyka. W tym przypadku nie usuwaj go, ale pozostaw do naturalnego wyschnięcia, utrzymując cały czas w czystości. Zawsze myj ręce przed dotknięciem rozerwanego pęcherzyka!
 • Noś obuwie, które pozwala Twojej stopie swobodnie oddychać. Buty sportowe lub zwykłe z siatką zapewniają doskonałą wentylację, pozwalają także na odprowadzanie potu.
 • Noś skarpetki bawełniane, które doskonale wchłaniają nadmiar wilgoci gromadzącej w bucie.
 • Wypróbuj Scholl Plastry ochronne na pęcherze na stopach oraz Scholl Plastry ochronne na pęcherze na palcach stóp, które pomagają zapobiegać powstawaniu pęcherzyków na stopach. Wykorzystują one technologię Hydra-Guard – warstwa żelowa zapewnia amortyzację i przyspiesza gojenie, utrzymując nawilżenie i elastyczność pęcherza. Chronią również przed obcieraniem.

 

Jak unikać pęcherzy?

Zapamiętaj kilka prostych sposobów, dzięki którym unikniesz pojawienia się pęcherzy na stopach:

 • Noś tylko dopasowane obuwie.
 • Noś skarpetki pochłaniające wilgoć, bawełniane lub “sportowe”. Unikaj skarpetek wykonanych z materiałów syntetycznych.
 • Zmieniaj skarpetki raz dziennie, a jeśli ćwiczysz – dwukrotnie.
 • W przypadku zmoczenia stóp na skutek deszczu lub potu, zmień skarpetki i osusz dokładnie stopy.
 • Aplikuj co rano Scholl Fresh Step Antyperspirant Preparat, który posiada formułe o potrójnym działaniu: neutralizuje zapach, chroni przed nadmiernym poceniem stóp oraz daje 24-godzinną ochronę przed nieprzyjemnymi zapachami.
 • Jeśli zakładasz nowe buty, użyj Scholl Plastrów ochronnych na pęcherze aby zabezpieczyć stopę przed obcieraniem najbardziej narażonych na pęcherze i obtarcia miejsc. Plastry są dostępne w dwóch wersjach – dla stóp oraz palców stóp.

 

Jak używać Scholl Plastrów ochronnych na pęcherze

 1. Oczyść skórę z brudu, olejków, kremów, itp. i wytrzyj ją do sucha.
 2. Usuń tylną folię 1 i umieść plaster (spoiwem do dołu) bezpośrednio na pęcherzu
 3. Usuń tylną folię 2, używając niebieskiego paska i przyłóż delikatnie spoiwem do skóry
 4. Pozostaw plaster do naturalnego odpadnięcia

 

Kiedy do lekarza z pęcherzami?

Pęcherze są powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza wśród osób uprawiających sport. Twój lekarz może przekłuć duże lub bolesne pęcherze za pomocą sterylnej igły do strzykawki – ale operację taką wykonuje się tylko w najcięższych przypadkach. Przeważnie pęcherze należy pozostawić w spokoju i czekać, aż same znikną, co powinno nastąpić w czasie od 3 do 5 dni.

Odwiedź lekarza, gdy:

 • Pęcherz jest niezwykle bolesny i pojawia się wciąż w tym samym miejscu
 • Skóra wygląda na zainfekowaną (jest zaczerwieniona, rozgrzana, w pęcherzu znajduje się zielona lub żółta wydzielina)
 • Pęcherze pojawiają się bez żadnych wymienionych powyżej powodów
 • Pęcherze powstały na skutek oparzenia lub alergii

 

Jak rozpoznać zainfekowany pęcherz?

Skóra lub pęcherz są zainfekowane, gdy:

 • Są zaczerwienione
 • Są rozgrzane lub pojawia się uczucie palenia
 • Wypełnia je zielona lub żółta wydzielina (zdrowy pęcherz ma przeźroczystą)