Odciski: przyczyny i zapobieganie

Odciski to komórki warstwy rogowej, będące reakcją obronną skóry na miejscowy ucisk lub tarcie butów oraz skarpetek. Istnieją ich dwa rodzaje: miękkie oraz twarde. Powodują nie tylko ból, ale także wywołują poczucie dyskomfortu.

Odciski miękkie a odciski twarde

Odciski różnią się stopniem twardości, ale również właściwymi sobie miejscami występowania. Twarde najczęściej pojawiają się na palcach u stóp, a ich jądra wywierają nacisk na zakończenia nerwowe, co wywołuje uczucie bólu. Odciski miękkie pojawiają się pomiędzy palcami, pozostając takimi dzięki wilgoci i ciepłu, jaki znajduje się w tym obszarze ciała. Choć są miękkie, również mogą wywoływać bolesne odczucia.

Co powoduje odciski?

Istnieje wiele przyczyn powstawania odcisków, a najczęściej spotykane to po prostu źle dopasowanie, ciasne obuwie, które wywiera nacisk na różne obszary stopy (na przykład wysokie obcasy dociskają palce). Innymi przyczynami mogą być uprawianie sportu, przebywanie w pozycji stojącej przez długi czas lub częste przemieszczanie się po trudnym terenie. Odciski na palcach i stopie często spotykane są u ludzi starszych, ponieważ ich skóra staje się z biegiem czasu cieńsza, a podeszwy stóp miękną. Mogą być również problemem u osób mających kościste nogi i stopy, ponieważ nie zapewniają one naturalnej amortyzacji.

Należy pamiętać, że odciski mogą objawić się także jako symptomy innych problemów ze stopami, jak na przykład haluksy czy palce młotkowate.

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?

Wygodne, idealnie dopasowane do stopy obuwie to najlepszy sposób na odciski. Należy także pamiętać, że stopa przed włożeniem do buta powinna być całkowicie sucha. Mokra lub wilgotna ma bardzo zwiększony poziom tarcia, co oznacza większą ilość obtarć, jakie mogę zdarzyć się stopie wewnątrz obuwia. Sucha stopa na jest nie zdecydowanie bardziej odporna.