Leczenie grzybicy - od czego zacząć?

 

Grzybica skóry najczęściej atakuje okolice stóp i paznokci. Może też występować we włosach w postaci łupieżu, na naskórku czy w jamie ustnej. Jest zaraźliwa, dlatego ważne, aby jak najszybciej rozpocząć jej leczenie. Sprawdź, na czym ono polega i jak się do niego zabrać.

 

 

Przyczyny grzybicy skóry

 

Grzybica skóry pojawia się w wyniku zakażenia grzybami chorobotwórczymi, takimi jak drożdżaki lub dermatofity. Te ostatnie odpowiadają za ponad połowę wszystkich infekcji grzybiczych. Bardzo łatwo zarazić się nimi od innych chorych np. przez dotyk, a także od zainfekowanych zwierząt. Niebezpieczny jest także kontakt z zarodnikami grzybów, które znajdują się na akcesoriach osobistych: obuwiu, odzieży, ręcznikach, grzebieniach czy pościeli. Jeśli chcesz ustrzec się przed chorobą, nigdy nie pożyczaj przedmiotów osobistych nawet od znajomego czy członka rodziny. Z badań wynika, ze dużo osób nie wie, że choruje na grzybicę, a część zupełnie ignoruje niepokojące objawy.

Masz za sobą kurację antybiotykową lub sterydową, bądź leczysz się na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca lub niewydolność krążenia? Jesteś w grupie największego ryzyka zakażenia grzybicą skóry. Osoby z osłabioną odpornością i zaburzoną gospodarką hormonalną muszą szczególnie uważać na grzyby chorobotwórcze, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Unikaj miejsc, takich jak baseny, sauny, publiczne prysznice, a jeśli już z nich korzystasz, zawsze zakładaj klapki.

 

Leczenie grzybicy skóry

 

Jak najskuteczniej leczyć grzybicę skóry? Zacznij od trafnej diagnozy. Objawy grzybicy skóry mogą być podobne do symptomów schorzeń o zupełnie innym podłożu. Na początku udaj się więc do lekarza rodzinnego, który dokona wstępnego rozpoznania i wypisze skierowanie do specjalisty dermatologa. Ten w pierwszej kolejności będzie chciał ustalić, czy rzeczywiście chorujesz na grzybicę skóry i wykluczy inne dolegliwości o podobnych objawach, takie jak łuszczyca, łupież różowy, ziarniniak grzybiasty czy łojotokowe zapalenie skóry.

W drugiej kolejności lekarz określi, jaki rodzaj grzybów zaatakował Twoją skórę. Są różne odmiany grzybów chorobotwórczych i każda z nich inaczej reaguje na substancje lecznicze. Konieczne będzie więc badanie mykologiczne, które pomoże ustalić, z jakim gatunkiem grzyba masz do czynienia.

Leczenie grzybicy skóry trwa od 4 do 6 tygodni, a często nawet dłużej. Czas kuracji zależy głównie od Twojego stanu zdrowia. Jeśli zmiany skórne nie zdążyły jeszcze zająć dużej powierzchni skóry i nie są mocno zaognione, lekarz zaleci Ci leczenie miejscowe. Polega ono na smarowaniu kilka razy dziennie zakażonych miejsc maścią o odpowiednim stężeniu leku. Jeżeli po około 2 tygodniach leczenia nie nastąpi poprawa, maść powinna zostać zastąpiona doustnymi lekami ogólnoustrojowymi. W niektórych przypadkach konieczna jest terapia skojarzona, a więc jednoczesne stosowanie maści i tabletek.

 

Jak zatrzymać grzybicę skóry jeszcze przed wizytą u lekarza?

 

Grzybica skóry najczęściej atakuje najpierw stopy. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy, nie panikuj! Pomoże Ci w tym Kompleksowy zestaw na grzybicę stóp marki Scholl. W jego skład wchodzi precyzyjny aplikator kremu o unikatowej formule Olile-Active, który blokuje namnażanie się i rozprzestrzenianie grzybów na skórze oraz zapobiegawczy spray do butów, który skutecznie oczyszcza skażone grzybicą stóp obuwie i w ten sposób zapobiega nawrotom zakażenia. Jeśli objawy grzybicy nadal będą Cię niepokoić, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.