Kurzajki i brodawki – fakty i mity

Wiele mitów narosło wokół tego, czym są brodawki i kurzajki oraz jak z nimi walczyć. Niestety, gubią się wśród nich prawdziwe i użyteczne informacje. Aby zapanować nad tym chaosem informacyjnym, prezentujemy mity i fakty, o których powinno się wiedzieć.

Mit: brodawki a kurzajki to dwie inne rzeczy

Istnieją różnego rodzaju brodawkibrodawka zwykła (które najczęściej pojawiają się na dłoniach), brodawka płaska (najczęściej występują u młodocianych) oraz brodawka na stopie (czyli podeszwowa). Wszystkie wywoływane są przez ten sam czynnik - zakażenie wirusem HPV (ang. human papilloma virus). Skąd różnica w nazwach? „Kurzajka” to po prostu potoczne określenie brodawki, a więc brodawki na stopie są dokładnie tym samym co kurzajki na stopie.

 

Mit: pojawiają się zaraz po zakażeniu HPV

Jeśli odkryjesz u siebie kurzajki, niekoniecznie musi to oznaczać niedawne zakażenie przez HPV. Wirus ten może spoczywać w uśpieniu nawet przez kilka miesięcy, zanim rozpocznie swoje działanie i pojawią się brodawki. Jeżeli chcesz im zapobiec, niestety – nie ma żadnego środka, który uniemożliwiłby ich pojawienie się na skórze.

 

Fakt: możesz zaszczepić się przeciwko HPV

Istnieje szczepionka przeciwko HPV, jednak jej przyjęcie nie musi oznaczać, że nie pojawi się brodawka przypaznokciowa, brodawki na stopach czy innych częściach ciała. Szczepionki są przeznaczone przede wszystkim dla specyficznych szczepów wirusa, które wywołują brodawki na narządach płciowych lub wychodzące na skutek niektórych odmian raka, np. rak szyjki macicy.

 

Mit: jeśli brodawka wirusowa zostanie skutecznie usunięta, nie pojawi się więcej

Istnieje kilka odmian brodawek, które można usunąć na dobre, jednak jest także sporo takich, które mimo leczenia mogą powrócić po kilku tygodniach lub nawet latach.

 

Mit: nie są możliwe do wyleczenia

Istnieją rozmaite medykamenty, które pozwalają wyleczyć różne odmiany kurzajek. Obojętne, czy będzie to brodawka wirusowa na stopie czy też brodawka okołopaznokciowa, kuracja zajmuje pewien czas i trzeba uzbroić się w cierpliwość, zanim osiągnie rezultaty. Co na kurzajki? Oto kilka opcji postępowania:

 

  • Nic nie robić - możesz zostawić brodawki i kurzajki w spokoju i po prostu czekać, aż same znikną. W tym przypadku wymagana jest bardzo duża cierpliwość i oczywiście nie ma gwarancji, że np. kurzajki na stopach zostaną w ten sposób zlikwidowane.
  • Kwas salicylowy: nacieranie kwasem salicylowym również nie gwarantuje pełnego sukcesu, a kuracja tą metodą może zająć nawet kilka tygodni
  • Ciekły azot czyli krioterapia: wymrażanie brodawek jest jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej efektywnych metod pozbywania się kurzajek.

 

Ta metoda polega na błyskawicznym zamrażaniu, umożliwiającym usuwanie kurzajek i brodawek. Pozostawia na ich miejscu mały pęcherzyk. Scholl Freeze Verruca & Wart Remover to sposób na kurzajki, dzięki któremu można pozbyć się w ich w domowym zaciszu. Ten preparat, którego skuteczność potwierdzają testy kliniczne, działa podobnie jak zamrażanie kurzajek.  Dzięki niemu leczenie kurzajki zajmuje około 10-14 dni, a po tym czasie można cieszyć się gładką i zdrową skórą.