Jak uchronić się przed grzybicą stóp?

 

Grzybicę stóp łatwo złapać, za to o wiele trudniej ją wyleczyć. Poznaj podstawowe zasady zapobiegania grzybicy stóp, aby uniknąć długotrwałego leczenia. Sprawdź, czego się wystrzegać, by cieszyć się zdrowymi i pięknymi stopami przez cały rok.

Co wywołuje grzybicę stóp?

Grzybicę stóp mogą wywołać trzy różne typy grzybów:

  • Tricophyton – to najczęstszy czynnik chorobotwórczy, odpowiedzialny za 50% wszystkich zakażeń
  • Microsporum
  • Epidermophyton

 

Grzyby atakują wrażliwą skórę stóp, powodując bolesne zmiany. Zaczerwienienia świadczące o infekcji wpierw pojawiają się między czwartym a piątym palcem. Później sukcesywnie zajmują coraz większą powierzchnię skóry. Naskórek marszczy się, staje się białawy i ciągle wilgotny. W niektórych miejscach skóra pęka i tworzą się na niej ropne pęcherzyki. Stopa nie tylko wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim swędzi i brzydko pachnie.

Gdzie można złapać grzybicę stóp? 

Gdzie najczęściej atakuje grzybica stóp? Wszędzie tam, gdzie jest wilgotno, ciepło i ciemno, czyli na basenie, w saunie, na siłowni. Paradoksalnie to właśnie w ośrodkach sportowych, gdzie ćwiczysz dla zdrowia, możesz zarazić się grzybicą. Panują tam idealne warunki do rozwoju grzybów. Grzybica stóp łatwo przenosi się na kolejne osoby za pośrednictwem przedmiotów osobistych, takich jak myjka, ręcznik, pilnik do paznokci czy buty.

Warto wiedzieć, że niektóre osoby są bardziej od innych narażone na infekcje grzybicze. Jeśli masz obniżoną odporność, cierpisz na chorobę ogólnoustrojową (np. cukrzyca lub dolegliwości sercowo-krążeniowe) bądź zaburzenia hormonalne, istnieje większe ryzyko zakażenia grzybicą stóp. Równie podatni na infekcje są rekonwalescenci, u których stosuje się terapię antybiotykową lub sterydową, a także osoby starsze i kobiety w ciąży.

Jak ustrzec się przed grzybicą stóp?

Z grzybicą stóp możesz zetknąć się wszędzie, dlatego zawsze stosuj się do podstawowych zasad profilaktyki infekcji grzybiczych. O czym trzeba pamiętać?

  • Higiena to podstawa. Dbałość o skórę i paznokcie to połowa sukcesu. Paznokcie u stóp powinny być krótko obcięte, by nie stać się potencjalnym siedliskiem grzybów. Podczas pedicure uważaj, by nie uszkodzić skóry wokół paznokci, inaczej może się tam wdać zakażenie.
  • Zawsze używaj klapek na basenie. Tak samo na siłowni, w klubie fitness czy w saunie. Unikaj chodzenia boso w miejscach publicznych, a przede wszystkim nie wchodź boso pod prysznic.
  • Wycieraj dokładnie stopy. Po każdym prysznicu i kąpieli dokładnie wytrzyj przestrzenie między palcami. Pamiętaj, że grzybica stópuwielbia ciepło i wilgoć.
  • Nie pożyczaj ręcznika i przyborów osobistych nikomu. Grzyby bardzo łatwo przenoszą się za ich pośrednictwem. Używaj tylko swojego ręcznika, pilnika czy nożyczek do paznokci, a unikniesz zbędnego ryzyka.

Noś przewiewne buty i porządne skarpetki. Zadbaj o to, by stopa mogła w bucie oddychać. Bez tego tworzysz grzybom doskonałe środowisko wzrostu.