Jak pozbyć się odcisków


Odciski na stopach powstają w wyniku nadmiernego ucisku na skórze. Są to okrągłe obszary twardej skóry na stopach. Zazwyczaj są spowodowane źle dopasowanym lub za ciasnym obuwiem, ale często występują również u ludzi o kościstych stopach, ponieważ w ich przypadku warstwa ochronna stopy jest cieńsza, co powoduje nacisk na kość. Odciski zazwyczaj występują na podeszwie stopy. Czasem są one również efektem ubocznym haluksów. Obie te dolegliwości mogą powstawać w wyniku zbyt dużego nacisku na skórę stopy.

Jak wyglądają odciski?
Odciski łatwo pomylić ze zrogowaceniem naskórka, jednak są to dolegliwości różnego typu. Zrogowacenia są znacznie większe niż odciski i mają bardziej nieregularny kształt. Odciski to niewielkie obszary twardej skóry o żółtym zabarwieniu. W przeciwieństwie do zrogowaceń, które ze względu na swoją grubość zmniejszają wrażliwość skóry, mogą być one bardzo bolesne. Odciski zazwyczaj pojawiają się od spodu stopy lub na bokach palców, ale mogą także wystąpić na innych częściach stopy.


Przyczyny powstawania odcisków
Kiedy nacisk na pewien obszar skóry jest zbyt duży, pojawiają się stwardnienia. W przypadku zrogowaceń twardnieje tylko powierzchnia skóry. Przy odciskach natomiast uszkodzeniom mogą ulec także głębiej położone tkanki. Dlatego przy każdym nacisku na stopę podrażniane są nerwy umiejscowione w okolicach kości. Odciski można podzielić na dwa rodzaje: miękkie i twarde. Różnica między nimi wcale nie jest oczywista. Twarde odciski najczęściej pojawiają się na palcach i powstają w wyniku otarć powodowanych przez noszenie nieodpowiednio dopasowanych butów. Z czasem te odciski stają się twardsze. Miękkie odciski powstają pomiędzy palcami. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że w tych miejscach gromadzi się pot, który sprawia, że są one cały czas nawilżone. Miękkie odciski są bardziej podatne na zakażenia.


Sposoby na zapobieganie odciskom
Odciskom można zapobiegać poprzez odpowiedni dobór obuwia i bieżącą obserwację skóry stóp. Jeśli zauważysz, że buty, które nosisz powodują otarcia lub nacisk na dany obszar skóry jest zbyt duży, unikaj noszenia tej pary butów przez jakiś czas, ponieważ mogą one być przyczyną powstawania odcisków. 


Pielęgnacja stóp z odciskami
Najważniejszą kwestią jest zidentyfikowanie przyczyn powstawania odcisków i wyeliminowanie ich. Stan Twoich stóp nie poprawi się, dopóki nie usuniesz źródeł nadmiernego nacisku. Zastanów się, jaka może być przyczyna odcisków, aby zapobiec ich dalszemu rozwojowi.

Dla uzyskania szybkich efektów możesz wykorzystać specjalne plastry, które ukoją ból i zmniejszą dyskomfort. Ich działanie polega na tym, że nacisk na dany obszar skóry zmniejsza się. Dzięki temu przynoszą one ulgę w bólu.

Aby skutecznie pozbyć się odcisków konieczna jest dodatkowa pielęgnacja stóp. Dlatego wypróbuj Scholl 2w1 Eskpresowy Aplikator na Odciski.

Zawiera on płyn, który przy codziennym stosowaniu zmiękczy twardą skórę. W zestawie znajdziesz także specjalną tarkę, dzięki której bez problemu pozbędziesz się zewnętrznej warstwy odcisku. Stosowanie tarki co 3 dni zmniejszy twardość Twojej skóry i sprawi, że odciski będą znacznie mniej bolesne. Pierwsze efekty stosowania będą widoczne nawet po 5 dniach.