Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stóp


Nieprzyjemny zapach stóp to wstydliwy problem, który może powodować dyskomfort nie tylko dla Ciebie, ale także dla osób z Twojego otoczenia. Kiedy nocujesz u znajomych lub gdy wybierasz się z przyjaciółką do galerii handlowej w poszukiwaniu nowych butów, brzydki zapach stóp może zepsuć Ci całą zabawę. Nie musisz się jednak tym martwić. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. 

Brzydki zapach stóp
Przykry zapach stóp to bardziej rozpowszechniona dolegliwość niż może się wydawać. Na powierzchni każdej ze stóp znajduje się 250 000 gruczołów potowych. Ich zagęszczenie jest zatem większe niż na jakiejkolwiek innej powierzchni Twojego ciała. Pot sam w sobie jest pozbawiony zapachu, jednak kiedy rozwiną się w nim bakterie wytwarza się przykry zapach. Nadmierne pocenie może występować w przypadku nastolatków oraz kobiet w ciąży, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi.


Co możesz zrobić?
Tak jak w przypadku większości dolegliwości, najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka. Istnieje wiele sposobów, które mogą Ci w tym pomóc.

  • Pielęgnacja stóp to podstawa – dokładnie umyj i osusz stopy każdego dnia. To jedna z podstawowych zasad, dzięki której Twoje stopy będą zawsze świeże.
  • Bardzo ważne jest także, aby nosić odpowiednie skarpetki, najlepiej wełniane lub bawełnianie. Te materiały pozwolą Twoim stopom oddychać. Dlatego bezwzględnie unikaj skarpet ze sztucznych materiałów, ponieważ w ich przypadku wilgoć zatrzymuje się wewnątrz, sprzyjając rozwojowi bakterii.
  • Oprócz wyboru odpowiednich skarpetek, niezwykle ważne jest także, aby zmieniać je każdego dnia, a w razie konieczności nawet dwa razy dziennie. Ponowne założenie skarpetek na drugi dzień sprawi, że pot który na nich pozostał zacznie wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach po kontakcie z ciepłą skórą.
  • Aby dokładnie uprać skarpetki odwróć je na lewą stronę zanim włożysz je do pralki. Dzięki temu uda się je dokładnie wyprać, usuwając przy tym pozostałości martwego naskórka.
  • Wybór odpowiednich butów jest bardzo ważny, jeśli chcesz utrzymać świeży zapach Twoich stóp przez długi czas. W miarę możliwości wybieraj skórzane lub płócienne buty, w których skóra będzie mogła oddychać. Pamiętaj także, aby unikać chodzenia w tych samych butach przez kilka dni pod rząd. Dzięki temu Twoje buty będą miały czas, aby wyschnąć przed kolejnym założeniem. Aby Twoje buty wyschły szybciej, możesz umieścić wewnątrz nich gazety zgniecione w kulkę.
  • Kolejnym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu jest stosowanie dezodorantów do stóp Scholl Fresh Step. Jego działanie jest zbliżone do zwykłego dezodorantu z tą różnicą, że należy stosować go wewnątrz butów przed ich założeniem oraz po zdjęciu. Jego działanie jest natychmiastowe, a świeży zapach utrzymuje się nawet przez 24 godziny. Antyperspirant może być stosowany we wszystkich typach obuwia.


Poczucie wstydu, kiedy musisz zdjąć buty w towarzystwie innych osób to nic przyjemnego. Jednak stosując się do naszych wskazówek bez problemu pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu.