Grzybica paznokci

 

Grzybica paznokci jest zaskakująco często spotykanym zjawiskiem. Choć nie jest bolesna, sprawia, że na paznokciach pojawiają się przebarwienia - najpierw żółtawe, później brązowe. W obu przypadkach towarzyszą im białe plamki i zmiany płytki paznokcia. Jeśli pozostawi się je niewyleczone, wówczas paznokieć może zacząć odchodzić od palca, co jest niezwykle bolesne. Na szczęście można temu w łatwy sposób zapobiec. Przeczytaj przewodnik Scholl o leczeniu grzybicy paznokci, który opisuje przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie tej dolegliwości.

Przyczyny grzybicy paznokci

Grzybica paznokci wywoływana jest przez różnego rodzaju grzyby, jak candida – pasożytniczy drożdżak, ale często powodowana jest przez te, które tworzą „stopę sportowca”’, czyli dermatofity. Przenoszą się poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem oraz używanie tych samych przedmiotów, takich jak skarpetki, dywany, ręczniki do stóp.

Objawy grzybicy paznokci

Grzybica paznokci objawia się na kilka sposobów, które możesz u siebie zauważyć. Są to:

  • Paznokcie tracą naturalny blask, ich powierzchnia mętnieje
  • Na krawędziach pojawiają się przebarwienia
  • Na środku paznokci pojawiają się białe lub żółtawe punkciki
  • Paznokcie stają się cienkie i kruche
  • Paznokcie zaczynają się łamać i rozdwajać, a nawet odchodzić od skóry
  • Podczas zakładania obuwia, stania i chodzenia czujesz duży dyskomfort

Jeśli masz któryś z tych objawów, należy działać szybko. Inaczej grzybica rozprzestrzeni się na kolejne paznokcie.

Leczenie grzybicy paznokci

Przy leczeniu grzybicy niezbędne jest zastosowanie odpowiednich medykamentów.

Scholl Preparat na grzybicę paznokci 3,8 ml zawiera higieniczne, jednorazowe pilniczki, za pomocą których usuwa się wierzchnią warstwę paznokcia, co daje dostęp do jego struktury. Wówczas aplikuje się płyn na zakażony paznokieć. Dzięki swojej formule, płyn głęboko go penetruje i wytwarza niegościnne środowisko dla grzyba, dzięki czemu nie rozprzestrzenia się on i nie rozwija.

Przez cały okres kuracji, powierzchnię paznokcia należy piłować raz w tygodniu, a przez pierwsze cztery tygodnie nakładać na niego preparat raz dziennie. Po tym okresie powinien być nakładany raz w tygodniu przez kolejne 9 miesięcy lub do momentu, kiedy znikną wszystkie przebarwienia i inne symptomy.

Pilniczek po użyciu musi zostać wyrzucony – jego ponowne użycie mogłoby spowodować nawrót infekcji.

Zapobieganie grzybicy paznokci

Są różne sposoby na zapobieganie grzybicy paznokci, ale kilka rzeczy z pewnością zmniejszy ryzyko jej pojawienia się. Po pierwsze – unikaj chodzenia boso po wilgotnych i mokrych nawierzchniach. W przypadkach znalezienia się na takim obszarze (np. na publicznym basenie lub pod prysznicami) zakładaj klapki lub inne obuwie.

Jeśli uszkodzisz paznokieć lub rozetniesz skórę pod nim, wówczas istnieje poważne ryzyko, że pod paznokciem pojawi się grzyb, który karmi się jego keratyną.

 Jeśli  masz stare buty, nie używaj ich – mogą w nich znajdować się zarodniki grzybów.

A jeśli tylko zauważysz objawy “stopy sportowca”, jak najszybciej podejmij właściwe leczenie.