Grzybica paznokci: przyczyny powstawania i zapobieganie

Grzybica paznokci u nóg pojawia się wskutek rozrostu grzyba pod lub na paznokciu. Choć nie jest to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, może sprawić, że paznokieć zrobi się cienki i odbarwiony, a brak leczenia spowoduje jej  rozprzestrzenienie się jej na paznokcie dłoni.

Grzybica paznokci - objawy

Grzybica paznokci ma łacińską nazwę Distal Subungual Onychomycosis (DSO). Jest powszechnie spotykaną infekcją grzybiczną. Pojawia się na końcu łożyska paznokcia, skąd rozprzestrzenia pod paznokciem, osłabiając go, przez co staje się on łamliwy i zaczyna oddzielać od skóry. Objawy grzybicy tego typu są doskonale widoczne - to brązowe lub żółte paznokcie u nóg. Innego rodzaju grzybica paznokcia to White Superficial Onychomycosis (WSO). Można zobaczyć ją na powierzchni paznokcia w postaci białych plamek, które po jakimś czasie zaczyna pokrywać kruchy, kredowy proszek. W przypadku tej infekcji paznokieć nie staje się cienki i nie oddziela od skóry.

Przyczyny infekcji

Grzybica między palcami oraz pod paznokciami stóp i rąk wywoływana jest przez zarodniki, które rozwijają się w mokrych, wilgotnych i ciepłych miejscach. Miejsca takie to przede wszystkim baseny, łaźnie i sauny, ale można również nabawić się jej, używając mokrych skarpet lub trzymając w obuwiu mokre bądź wilgotne stopy – ciemność i wilgoć w połączeniu z ciepłem to doskonałe środowisku do rozwoju grzybicy. Grzybica stopy (międzypalcowa) niesie ryzyko zainfekowania paznokci. Można się też łatwo zarazić, używając cudzego ręcznika, butów, skarpet lub przyborów do pedikiuru.

Ryzyko infekcji zwiększają również złamania i uszkodzenia paznokci.

Zapobieganie grzybicy

Choć nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie zakażenia, można podjąć kroki zmierzające do znacznego ograniczenia ryzyka. Przede wszystkim warto używać „oddychających” butów. Dzięki swojej konstrukcji odprowadzają one ciepło, co zapobiega rozwojowi grzyba. Nie zaleca się chodzenia boso w na publicznych basenach, pod prysznicami i w szatniach. Należy też od czasu do czasu wymieniać obuwie na nowe. Warto również regularnie dezynfekować posiadane obuwie za pomocą specjalnego sprayu do dezynfekcji. Jeśli masz grzybicę między palcami u nóg, należy jak najszybciej ją zaleczyć, aby zapobiec przeniesieniu się jej pod i na paznokcie.

A jak leczyć grzybicę paznokci, gdy już się przydarzy? Jednym ze sposobów jest Scholl Fungal Nail Pen.  Preparat ten umożliwia leczenie grzybicy paznokci, w dwuetapowym procesie. Pierwszy to spiłowanie, drugi to zastosowanie specjalnego płynu na grzybicę paznokci. Łatwy do zaaplikowania, ma 99,9% skuteczności i nie tylko usuwa grzybicę, ale również zapobiega jej rozprzestrzenianiu się.