Dlaczego stopy się pocą?

 


Potliwość stóp to powszechna dolegliwość, choć nie jest ona częstym tematem rozmów. Gruczoły potowe są rozmieszczone w prawie każdym miejscu naszego ciała, jednak to te zlokalizowane na stopach, pod pachami i na dłoniach sprawiają nam najwięcej kłopotów. Właśnie te obszary wykazują się najczęściej nadmierną potliwością, ponieważ ilość gruczołów potowych jest w nich największa. Niestety nieleczona nadmierna potliwość ma wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych, jak choćby grzybica stóp i wiele innych chorób skórnych. 


Jakie są objawy i przyczyny potliwości stóp?
Nasz organizm zaczyna produkować pot, kiedy mózg wysyła sygnały do komórek nerwowych, żeby te przeniosły informację do gruczołów potowych w naszej skórze po to, by skontrolować temperaturę ciała bądź zareagować na emocje typu strach czy podniecenie. Niektórzy jednak zauważają, że pocą się zbyt intensywnie i ta dolegliwość nazywa się nadmierną potliwością. Oczywiście potliwości stóp towarzyszy nieprzyjemny zapach, białe plamy oraz otarcia. Nieprzyjemny zapach jest powodowany przez bakterie, które rozmnażają się w wilgotnym i ciepłym środowisku buta. Nie można określić, ile potu dziennie powinien przeciętnie wydzielać człowiek, ale jeśli czujesz, że pocenie staje się Twoim codziennym problemem i zaczyna przeszkadzać Ci w normalnym życiu, oznacza to, że cierpisz na nadmierną potliwość. Nie znane są powody tej dolegliwości, jedyne co wiadomo to to, iż jest ona mimowolnie wywoływana przez nasz system nerwowy.


Trzy sztuczki, aby zniwelować nieprzyjemny zapach stóp
W stopach znajduje się więcej gruczołów potowych niż w innych częściach ciała. Dlatego jeśli spędzasz cały dzień w biegu, a pot gromadzi się w Twoich butach tworząc idealną pożywkę dla bakterii, łatwiej jest Ci dostrzec problem nadmiernej potliwości tej części ciała.
Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem stóp:

1. Dbaj o swoje stopy
Nie zakładaj skarpetek oraz butów na mokre stopy i pamiętaj, że są antyperspiranty, które skutecznie zablokują wydzielanie potu również na stopach. Dlatego używaj regularnie antyperspirantu do stóp marki Scholl – Scholl Fresh Step Antyperspirant przed założeniem skarpetek. W pielęgnacji stóp zawsze najważniejsze są odpowiednie nawyki. Gdy dotyka Cię problem nieprzyjemnego zapachu stóp, podstawą są codzienne nawyki pielęgnacyjne. Zawsze myj stopy mydłem antybakteryjnym. Domowe środki, jak choćby olejek lawendowy, też mogą zdziałać cuda w zneutralizowaniu nieprzyjemnego zapachu oraz pozbyciu się bakterii. Codziennie przed zaśnięciem wmasuj kilka kropli olejku lawendowego w swoje zmęczone stopy, a te rano będą ci za to wdzięczne.

2. Odpowiednie obuwie
W ostrych przypadkach tej dolegliwości pomóc może zmienianie skarpetek na czyste dwa-trzy razy dziennie. Pomyśl o używaniu skarpetek sportowych, które wchłaniają wilgoć. Używaj naprzemiennie dwóch par butów i przechowuj je w suchym, dobrze naświetlonym miejscu. Przewietrzaj je regularnie i dopilnuj, by zawsze były dobrze wysuszone. Ciepłe, ciemne szafy oraz szafki na buty to idealne miejsca do rozwoju bakterii, w związku z czym zapewnienie butom świeżego powietrza pomoże pozbyć się bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów. Noś odpowiednie obuwie – we właściwym rozmiarze i wykonane z odpowiednich materiałów. Dotyczy to również skarpetek – wybieraj te, które są z naturalnej bawełny a nie te, które mają domieszkę materiałów syntetycznych. Regularnie myj buty i noś na zmianę kilka par. Zawsze zakładaj te, które są suche. Nieprzyjemny zapach stóp oznacza niekiedy inne dolegliwości, takie jak grzybica stóp, więc pamiętaj o używaniu przeciwgrzybicznych sprayów do butów oraz talku do stóp

3. Proste środki
Łatwym rozwiązaniem jest używanie leczniczych wkładek przeciwpotnych do butów, na przykład Odour Control Wkładek przeciwpotnych marki Scholl. Spełniają one funkcję dezodorantu zwalczającego przykry zapach stóp.


Zmiana stylu życia oraz codziennych nawyków pielęgnacyjnych może nie pomóc Ci w całkowitym pozbyciu się problemu nadmiernej potliwości stóp, ale na pewno poprawi jakość Twojego życia, zmniejszy objawy i doda Ci pewności siebie. Wiele z tych metod zapobiegawczych czasami jest jednocześnie sposobem leczenia problemu dlatego warto je spróbować. Kremy do stóp, spraye dezynfekujące, buty oraz skarpetki wykonane z materiałów oddychających zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi stóp.