Czy Twoje obuwie powoduje ból pięt?

Czy Twoje obuwie powoduje ból pięt?

Każdy uwielbia ten moment, kiedy ma okazję założyć nową parę butów. Pachnące nowością trampki dają Ci dodatkową motywację podczas porannej przebieżki, a nowe buty na wysokim obcasie wręcz idealnie nadają się na rozmowę o pracę. Jednak musisz pamiętać, że  podczas wyboru butów nie można kierować się tylko ich wyglądem.  Myśl przede wszystkim o swoich stopach. Jeśli nie dopasujesz do nich obuwia lub łuki Twojej stopy nie będą dostatecznie przez nie wspierane, prędzej czy później poczujesz ból pięt.  Oprócz poczucia dyskomfortu sprawi on, że nie będziesz w stanie wykazywać się taką aktywnością, jak dotąd, a o tańczeniu i imprezowaniu możesz po prostu zapomnieć. Uniknij takiej sytuacji i dowiedz się, jak dopasować obuwie różnego rodzaju tak, aby uniknąć nieprzyjemności!

Buty do chodzenia I biegania

Wśród butów portowych można znaleźć modele dopasowane do różnego rodzaju aktywności, od biegów długodystansowych po siłownię. Musisz dobrać też je pod kątem nawierzchni, na której trenujesz lub uprawiasz sport.  Dobre buty do chodzenia i biegania oferują dodatkową ochronę w celu zminimalizowania wysiłku mięsni znajdujących się poniżej pięt, poduszki i rozcięgna podeszwowego. Takie obuwie pomaga w równomiernym rozłożeniu obciążenia na całą stopę, co odciąża nacisk wywierany na samą piętę. W przypadku obuwia sportowego istnieje bardzo szeroki wybór – w dobrym sklepie sportowym możesz liczyć na fachową poradę dotyczącą zakupu pod kątem Twojej aktywności.

Wysokie obcasy

Można potwierdzić to oficjalnie – wysokie obcasy są w porządku! Tym bardziej, że przez większość czasu zamiast dodawać swojej właścicielce centymetrów, znajdują się w czeluściach jej garderoby. Każda kobieta jest dumna z ich posiadania, ale szybko odkrywa, że dłuższe noszenie wywołuje zmęczenie stopy, która w dodatku staje się obolała. Obojętnie od wyboru stylu, dopasuj wysokie obcasy tak, aby było w nich wystarczająco dużo przestrzeni na poruszanie najdłuższym palcem podczas chodzenia. Pamiętaj, aby w sklepie przymierzać oba buty – większość osób ma jedną stopę nieco większą od drugiej!

Buty robocze

Obojętnie, czy pracuje się w policji czy na budowie, większość z nas spędza długie godziny będąc cały czas w ruchu i – dosłownie – na nogach.  W niektórych zawodach, zwłaszcza tych, które wymagają przebywania na otwartej przestrzeni, nosi się specjalnie zaprojektowane buty ochronne, często wyposażone w  naszywane noski z metalu lub stali. Mocna konstrukcja takiego obuwia sprawia, że na koniec dnia roboczego stopa jest obolała i zmęczona. Zadbaj o to, aby znajdowały się w nich wewnętrzne poduszki lub wkładki, które posłużą jako amortyzatory przy każdym kontakcie z podłożem.

Obojętnie czy kupujesz obuwie do pracy, ćwiczeń czy biegania, z biegiem czasu nawet solidne buty robocze będą się ścierać, dając mniejsze wparcie Twojej stopie. W przypadku osób regularnie i aktywnie ćwiczących polecana jest zmiana obuwia co pięć-sześć miesięcy. Jeśli jednak masz pary butów do różnych zajęć, wówczas ich żywotność znacznie wzrasta. Pamiętaj, aby w czasie wybierania nowych przymierzyć zarówno lewy, jak i prawy. Warto nabyć wraz z obuwiem także dopasowane do niego wkładki do butów – dają one dodatkową ochronę całej stopie.