Brodawki i kurzajki

 

Masz pytanie na temat brodawek i kurzajek? Tutaj znajdziesz na nie odpowiedź. Dowiedz się więcej o przyczynach ich powstawania, objawach i leczeniu.

Czym są brodawki i kurzajki ?

Brodawki i kurzajki są zazwyczaj bardzo nieestetyczne i irytujące. Pojawiają się w postaci małych grudek na skórze dłoni i stóp. Mogą występować pojedynczo, jak i w większych grupkach. Niektóre występują tylko na konkretnych obszarach ciała, na przykład brodawka podeszwowa (medyczna nazwa verrucae pedis) występuje wyłącznie na stopie. Verrucae valgaris, czyli brodawka zwykła, najczęściej pojawia się wokół paznokci, na dłoniach i palcach.

Brodawki często występują jako małe, stwardniałe obszary skóry. Mają barwę podobną do skóry, są szorstkie, płaskie i często pomarszczone. Jeśli występują na podeszwie stopy, najczęściej są białe, często z ciemną kropką (od krwi) na powierzchni. Mogą być bolesne, ponieważ naciska się na nie całym ciężarem ciała.

Co wywołuje brodawki i kurzajki?

Infekcja wywołująca brodawki jest zazwyczaj bezpośrednia – można zarazić się w takich miejscach użyteczności publicznej jak baseny, prysznice, szatnie lub inne ciepłe i wilgotne miejsca.

Jak powstają i jak się rozprzestrzeniają?

Brodawki i kurzajki są infekcją górnych warstw skóry, wywoływane przez wirusy z rodziny papillomawirusów (HPV). Istnieje ok. 100 wariantów wirusów wywołujących brodawki i kurzajki poprzez bezpośredni kontakt z uszkodzoną lub pękniętą skórą.

Jeśli masz brodawki lub kurzajki, oznacza to, że wcześniej nastąpił kontakt z wirusem. Najczęściej infekcja następuje przez bezpośredni kontakt skóry ze skórą, np. uściśnięcie czyjejś dłoni. Może być także przenoszona przez przedmioty, np. gdy używa się wspólnego ręcznika, mogą pozostawać nawet na klamkach drzwi. W przypadku stóp, kontakt z wirusami następuje poprzez wilgotne podłoża, jak np. mata łazienkowa czy płytki na basenie.

Jak wyglądają brodawki i kurzajki?

Powszechnie spotykane brodawki mają kształt owalny, są twarde, z nieregularną powierzchnią. Mogą mieć różną średnicę – od 1 mm do 1 cm. Najczęściej nie są bolesne, ale od czasu do czasu mogą piec lub krwawić. Mogą pojawić się pojedynczo, ale równie dobrze znajdziesz od razu całą ich grupę.

Kurzajki są małymi, nierównymi naroślami na podeszwach stóp. Są białe, często z ciemną kropką (krewi) na powierzchni. Najczęściej są płaskie.

Jak zabezpieczać się przez brodawkami i kurzajkami?

Większość ludzi prędzej czy później odkryje u siebie brodawki lub kurzajki – ale są pewne sposoby, aby ich uniknąć, a gdy już je masz – zapobiec ich rozprzestrzenianiu.

Głównym sposobem na unikanie brodawek jest mycie dłoni. Staraj się utrzymywać skórę w doskonałej kondycji, nawilżoną i nie obgryzaj paznokci ani skórek. Pamiętaj także o używaniu świeżych, czystych ręczników w takich miejscach jak siłownie czy basen. Gdy używasz w nich wspólnego sprzętu, staraj się robić to przez rękawiczki, co pozwoli na znaczne zmniejszenie ryzyka infekcji.

Jest także polecane dbanie o to, aby stopy pozostawały suche i codzienne zmienianie skarpetek - inaczej HPV może się rozprzestrzeniać. Ponadto staraj się nie dopuścić do uszkodzeń brodawek i kurzajek (np. poprzez ich drapanie), ponieważ może to wywołać jeszcze większą infekcję.

Jeśli przebywasz w miejscu, gdzie – jak podejrzewasz – masz szansę na złapanie wirusa HPV, wówczas przemyj stopy za pomocą mydła dezynfekującego.[1]

Jak usunąć brodawki?

Większość brodawek należy po prostu zostawić w spokoju, aż same znikną. Alternatywnie, istnieje wiele metod do ich usunięcia. Pamiętaj jednak, że likwidacja domowymi sposobami wymaga cierpliwości oraz może być bardzo bolesna. Domowe medykamenty nie niszczą HPV, ale tworzą środowisko, w którym wirus nie może się rozwijać lub przeżyć.

Dwa sprawdzone sposoby na leczenie brodawek to :

  • Kwas salicylowy – zmienia środowisko skóry, przez co brodawki nie mogą przetrwać. Rozpuszcza substancje powodujące zlepianie się komórek skóry, co rozpuszcza zarazem brodawki. Jednak metoda taka może zająć nawet parę tygodni, a rezultaty nie są gwarantowane.
  • Ciekły azot – wymrażanie brodawek i kurzajek jest skuteczną metodą, po której mogą jednak pozostać blizny. Scholl Spray do usuwania kurzajek i brodawek to preparat pozwalający na usuwanie brodawek i kurzajek na zimno, w oparciu o metodę zamrażania. Preparat ten jest skuteczny i łatwy w zastosowaniu. Jego działanie polega na szybkim zamrożeniu kurzajki lub brodawki. Po zastosowaniu preparatu w miejscu zmian powstanie pęcherz. Brodawka zaczyna się oddzielać zazwyczaj w ciągu 10 do 14 dni po zabiegu, umożliwiając wzrost zdrowej skóry.

Jeżeli po domowej kuracji lub poradach lekarza pierwszego kontaktu brodawki nie ustępują, wówczas usuwanie chirurgiczne pozostaje jedyną opcją. Obejmuje ono zabiegi, takie jak:

  • Elektrochirurgia i łyżeczkowanie – elektrochirurgia używa ładunków elektrycznych do wypalenia skóry z brodawką. Łyżeczkowanie jest chirurgicznym usuwaniem za pomocą skalpela lub narzędzia podobnego do łyżeczki. Nierzadko oba sposoby używane są w ramach jednego zabiegu.
  • Chirurgia laserowa – w tym procesie używa się wiązki światła lub lasera do wypalenia tkanek z brodawkami.[2]

ZAWSZE CZYTAJ INSTRUKCJĘ NA OPAKOWANIU. UŻYWAJ ŚCIŚLE WEDŁUG ZALECEŃ. Jeśli objawy nie ustępują, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

 

[1]http://www.webmd.boots.com/foot-care/verrucas-symptoms-treatment-prevention?page=2

[2]http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/laser-surgery-for-warts