Bolące stopy

 

Nasze stopy składają się nie tylko z 26 kości, 33 stawów i ponad setki mięśni, ale także z wiązadeł, ścięgien oraz końcówek nerwowych. Są odpowiedzialne za przenoszenie ciężaru naszego ciała, a także działają jako naturalne amortyzatory. Ponieważ cały dzień podtrzymują nasze ciało, często są narażone na ból. Ból stóp może być ostry lub przewlekły, a gdy występuje w okolicy podeszwy lub u góry stopy może spowodować znaczny dyskomfort i wpływać negatywnie na samopoczucie. Szczególnie wrażliwe obszary stóp mogą wpływać też na wybór obuwia.

Na tej stronie znajdziecie przegląd podstawowych przyczyn bólu stóp, palców u stóp i pięt.

 

Haluksy

Haluks (znany jako paluch koślawy) to zgrubienie przedstopia przy podstawie dużego palca, na jego brzegu. Często powiększa się z wiekiem - może wystąpić u każdego, kto nosi niewygodne obuwie. U osób cierpiących na to schorzenie staw dużego palca skrzywia się, formując kościstą wypukłość u nasady, zaś sam paluch zwraca się w kierunku pozostałych palców. Jeśli cierpisz na haluksy, musisz koniecznie zacząć nosić wygodniejsze obuwie, używać wkładek oraz leków przeciwbólowych, jeśli związany z nimi dyskomfort stanie się nie do zniesienia.

Dowiedz się więcej na temat haluksów i sposobów ich leczenia.

Ból pięty

Jeśli cierpisz na ból pięty, może to być objaw zapalenia rozcięgna podeszwowego (znane jako ostroga piętowa). Jest to podrażnienie, spowodowane uszkodzeniem twardej tkanki (rozcięgna włóknistego), która łączy kość pięty z palcami. Ból zazwyczaj wzrasta stopniowo, a jest najbardziej dotkliwy rano przy wstawaniu i wieczorem. Możesz też doświadczyć bólu i sztywności w tylnej części pięty - jest to znane jako zapalenie ścięgna Achillesa.

Kiedy odczuwasz ból, daj pięcie odpocząć, rozciągaj stopę i noś wygodne obuwie w celu złagodzenia bólu. Tu dowiesz się więcej o bólu pięt i o tym, jak mu zapobiegać.

Pęcherze i odciski

Źle dopasowane obuwie może powodować podrażnienia i przesadny nacisk na skórę, co z kolei prowadzi do powstawania pęcherzy i odcisków. Obie te rzeczy mogą powodować ból podczas stania i poruszania się. Pęcherze często goją się same w kilka dni, bez żadnej interwencji medycznej. Wskazane jest noszenie wygodnych butów i używanie produktów Sholl, stworzonych w celu zapobiegania ponownemu pojawieniu się pęcherzy i odcisków. Jeśli objawy trwają nad wyraz długo, warto skonsultować się ze specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat metod leczenia pęcherzy i odcisków.

Brodawki i kurzajki

Brodawki i kurzajki pojawiają się pod postacią małych guzków. Ponieważ najczęściej występują na podeszwie stopy, powodują ból przy wstawaniu i poruszaniu się.

Większość z nich zniknie sama, ale istnieją domowe sposoby walki z kurzajkami i brodawkami.

Więcej na temat usuwania kurzajek i brodawek dowiesz się tutaj.

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to przypadłość, przy której paznokieć przebija się przez otaczającą go skórę. Jest to jeden z głównych powodów bólu dużego palca u stopy. Wrastające paznokcie mogą również być powodem zaczerwienienia, opuchlizny i infekcji.

Aby zapobiec wrastaniu paznokci, należy obcinać je na prosto, bez zaokrąglania. Jeśli masz do czynienia z tym problemem, spróbuj oddzielić paznokieć od naskórka za pomocą wacika i użyj zestawu Scholl Zestaw na wrastające paznokcie.

Więcej na temat wrastających paznokci dowiesz się tutaj.

Ból śródstopia (metatarsalgia)

Metatarsalgia to określenie medyczne bólu śródstopia (kości śródstopia łączą palce ze stopą). Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, zbyt wielki nacisk na śródstopie jest zazwyczaj źródłem bólu, Dolegliwość dotyczy również takich aktywności, jak bieganie czy skakanie i może być spowodowana przez źle dobrane obuwie oraz nadwagę. W niektórych przypadkach ból śródstopia wynika z problemów medycznych. Problem ten częściej dotyczy osób starszych.

Dowiedz się, które produkty pomogą zwalczyć ból śródstopia.

Ból u szczytu stopy

Ból u szczytu stopy może mieć wiele przyczyn. Najczęściej wynika on z przeciążenia spowodowanego bieganiem, skakaniem lub kopaniem.

Niektóre ze schorzeń, spowodowanych przeciążeniem, to:

  • Zapalenie ścięgna – bolesne zapalenie ścięgien w górnej części stopy.
  • Syndrom Sinus tarsi – to schorzenie wywołane zazwyczaj skręceniem kostki, ale powodujące ból w górnej części stopy i okolicy kostki.
  • Pęknięcia (pęknięte lub złamane kości: kości śródstopia znajdują się u szczytu stopy, dlatego ich uszkodzenie powoduje ostry ból w tym obszarze. Zwracaj uwagę na opuchliznę).

Nie pozwól, aby ból przeszkadzał ci w codziennych obowiązkach. Dowiedz się więcej o gamie produktów Scholl, stworzonych specjalnie w celu złagodzenia dolegliwości, związanych ze stopami. W tym filmie znajdziesz porady, dotyczące opieki nad stopami.