Ulga dla zmęczonych nógZmęczone, ciężkie nogi pod koniec dnia mogą być skutkiem siedzenia przy biurku lub stania przez długi czas. Dowiedz się, jak uniknąć uczucia zmęczonych nóg.

Dlaczego nogi robią się ciężkie i zmęczone?
Uczucie ciężkich lub bolesnych nóg wynika przede wszystkim z problemów z krążeniem. Brak ruchu i zwiększona waga ciała może powodować zastoje krwi w kończynach. Dlatego  siedzenie przez dłuższy czas bez jakiegokolwiek ruchu mięśni, które działają  jak pompa, może spowolnić krążenie w nogach, szczególnie w miejscach takich jak stopy i kostki.

 

Jakie procesy zachodzą w żyłach?
Zadanie żył polega na odprowadzaniu krwi do serca. Właśnie z tego powodu posiadają one zastawki, które umożliwiają przepływ krwi do góry i zapobiegają jej cofaniu. Nieprawidłowe działanie tych zastawek może powodować opuchnięcie i uczucie ciężkich nóg.

 

W jaki sposób ulżyć zmęczonym stopom?
Należy unikać wszystkiego, co utrudnia powrotny przepływ krwi, czyli np. długiego siedzenia, zbyt ciasnych ubrań, gorących kąpieli lub depilacji woskiem. Natomiast spacery, pływanie i jazda na rowerze są zalecane dla poprawy krążenia krwi. W nocy najlepiej jest spać z nogami lekko uniesionymi i jak najczęściej je wyciągać.

Komfort przede wszystkim
Obuwie ze specjalnymi wkładkami żelowymi lub ortopedycznymi pomaga zmniejszyć nacisk na najbardziej wrażliwe partie stopy i zapewnia lepsze rozłożenie ciężaru ciała na całej podeszwie.