Najczęściej zadawane pytania

Stopa sportowca, czyli grzybica stóp - Najczęściej zadawane pytania

1. Czym jest tzw. stopa sportowca?

Stopa sportowca to inaczej infekcja grzybiczna stóp. Najczęstszą przyczyną grzybicy stóp jest infekcja różnymi szczepami grzybów. Niektóre z tych grzybów naturalnie występują na zdrowej skórze i stają się problematyczne, dopiero kiedy zaczynają się namnażać.

2. Objawy grzybicy stóp

Swędząca czerwona wysypka pomiędzy palcami u stóp. Zainfekowana skóra często jest łuskowata, łuszczy się i jest przesuszona. Infekcja może również zająć podeszwę stopy i wywoływać intensywny świąd i pieczenie. Zmiany skórne o ostrym przebiegu, jak pękanie skóry oraz pęcherze pojawiają się w przypadku zaawansowanej grzybicy.

3. Czym jest grzybica skóry?

Mikroorganizmy wchodzące w skład zdrowej mikroflory skóry, z reguły są nieszkodliwe i nie powodują problemów. Natomiast stają się problematyczne w sprzyjających dla ich namnażania się warunkach tj. w środowisku wilgotnym i ciepłym. Grzybicę zewnętrznej warstwy skóry, paznokci i skóry głowy oraz włosów najczęściej wywołują tzw. dermatofity. Grzyby chorobotwórcze pasożytują na innych organizmach, odżywiając się martwymi tkankami, w tym tkankami skóry ludzkiej. Doskonałe warunki do bytowania i rozwoju grzybów tj. ciepłe, ciemne i wilgotne środowisko, znajdują się właśnie we wnętrzu butów. Infekcje grzybiczne są bardzo zaraźliwe i szybko rozprzestrzeniają się przez bezpośredni i pośredni kontakt. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt skórny lub pośredni kontakt z powierzchniami, na których znajdują się grzyby. Natomiast najczęstszymi miejscami, w którym można zarazić się grzybicą są baseny, siłownie oraz inne obiekty sportowe.

4. Jakie są najczęstsze objawy grzybicy stóp?

Do typowych objawów grzybicy należy uczucie swędzenia i pieczenia o różnym nasileniu. Skóra może się łuszczyć, a w szczególnie ciężkich przypadkach może dochodzić do jej pękania, bólu i krwawienia. Czasami dochodzi do tworzenia się pęcherzy na skórze. Do najczęściej występujących odmian grzybicy skóry stóp zaliczamy: grzybicę zlokalizowaną w przestrzeniach między palcami stóp (międzypalcową) oraz zlokalizowaną na podeszwie stóp (tzw. mokasynową).

5. Co najczęściej wywołuje grzybicę stóp?

Grzybice wywołują różne szczepy grzybów, najczęściej tzw. dermatofity, a konkretniej dwa gatunki − o nazwie Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes. W odpowiednich warunkach do bytowania i rozmnażania się grzyby wywołują infekcję skóry, która zmienia się w grzybicę.

Wilgotność: Mokre, ciepłe i spocone stopy to idealne miejsce dla bytowania i rozmnażanie się grzybów.

Nieodpowiednia higiena stóp: Grzyby odżywiają się martwymi tkankami skórnymi. Dlatego trzeba pamiętać o regularnym myciu stóp oraz zmianach obuwia i skarpetek, aby zapobiegać nawrotom infekcji:

Podwyższone pH: Wraz ze wzrostem poziomu pH, obniżają się funkcje ochronne skóry, co sprawia, że skóra staje się bardziej podatna na różnego rodzaju ataki. Poziom pH skóry jest wyższy w miejscach, gdzie ocierają się o siebie lub stykają się warstwy skóry.

Maceracje (uszkodzenie skóry): Grzyby przenikają i zagnieżdżają się w warstwie rogowej uszkodzonej skóry (otarcia lub rany) i zaczynają rozmnażać.

6. Czym różni się kompleksowy zestaw na grzybicę (aplikator i spray) Scholl od innych dostępnych produktów do leczenia grzybicy?

Jest to produkt do leczenia miejscowego (a nie doustnego), który działa już od pierwszego zastosowania. Produkt oddziałuje bezpośrednio na grzyby chorobotwórcze i nie wchodzi w reakcję z innymi komórkami organizmu. Preparaty atakują bezpośrednio grzyby, zmniejszając ich zdolność do przylegania do skóry i tworzą niesprzyjające środowisko utrudniające grzybom rozwój. Ponadto nasz produkt wspomaga procesy naprawcze i wzmacnia funkcje ochronne skóry, aby zapobiec nawrotom infekcji. Spray zapobiega ponownym zakażeniom przez oczyszczanie obuwia skażonego grzybicą.

7. Dlaczego kompleksowy zestaw na grzybicę (aplikator i spray) Scholl jest wyjątkowy i co wyróżnia go spośród innych dostępnych produktów?

Wyjątkowe 2-etapowe rozwiązanie: Aplikator i spray do butów nie tylko działają przeciwgrzybicznie, ale także pomagają w przywróceniu zdrowia skóry i ochronie przed nawrotem zakażenia.

8. Jak działa aplikator?

Precyzyjny aplikator pozwala na nałożenie właściwej ilości kremu i utworzenie cienkiej warstwy na zakażonej skórze. Aplikator jest wyjątkowo prosty w użyciu. Nie ma potrzeby dotykania szybkoschnącego kremu. Preparat w aplikatorze tworzy na skórze środowisko, które utrudnia grzybom rozmnażanie się.

9. Jak stosować spray do butów?

Spray zapobiega ponownym zakażeniom przez oczyszczanie obuwia skażonego grzybicą stóp, które jest częstą przyczyną nawrotów zakażenia.

10. Jak stosować aplikator na zakażonej skórze?

Rozpocznij leczenie przy pierwszych objawach zakażenia grzybicą stóp.

  • Przed użyciem umyj i dokładnie osusz stopy.
  • Trzymaj aplikator spodem do góry, obróć podstawę aplikatora i nałóż krem.
  • Przy pierwszym użyciu aplikatora obracaj podstawą w prawo tak długo, aż pojawi się krem.
  • Nałóż krem na zakażony obszar podeszwy stopy lub między palcami i pozostaw do wyschnięcia na 1-2 minuty.
  • Stosuj preparat dwa razy dziennie przez 4 tygodnie.

 Jeśli objawy się nasilą podczas używania produktu lub utrzymają się po leczeniu, zwróć się do lekarza lub farmaceuty.

11. Jak używać spray'u?

Na początku okresu leczenia spryskaj wszystkie buty. Spryskuj każdą parę butów raz w tygodniu, każdy but po 3 razy. Przed założeniem butów pozostaw je do całkowitego wyschnięcia. Spray do butów wystarczy na spryskiwanie 2 par butów przez 4 tygodnie.

12. Czy można stosować kompleksowy zestaw na grzybicę (aplikator i spray) Scholl u dzieci?

Zestaw na grzybicę stóp Scholl można bezpiecznie stosować u dorosłych i dzieci od 4 roku życia. Uwaga: produkt można używać u dzieci wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.

13. Jak przechowywać zestaw na grzybicę Scholl (aplikator i spray)?

Produkt przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze pokojowej (15-25°C).

14. Czy muszę o czymś w szczególności pamiętać, kiedy używam tego produktu?

Nie używaj produktu po przekroczeniu terminu ważności podanego na dezodorancie, aplikatorze i zewnętrznym opakowaniu. Unikaj kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Nie rozpylaj sprayu bezpośrednio na skórę. Używaj produktu do leczenia tylko jednej osoby zakażonej, aby zapobiec przenoszeniu się choroby. Nie używaj produktu w przypadku alergii na którykolwiek ze składników produktu.

15. Czy podczas całego okresu leczenia muszę używać aplikatora i spray'u?

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, zdecydowanie zalecamy używanie obu produktów (aplikatora i sprayu) przez cały okres leczenia, który wynosi cztery tygodnie.

16. Co zrobić, jeśli zaaplikuję za dużą ilość preparatu?

W przypadku zastosowania za dużej ilości preparatu, zalecamy ostrożne wytarcie chusteczką jego nadmiernej ilości ze skóry. Po zastosowaniu produktu zawsze dokładnie umyj ręce i nie dotykaj wrażliwych obszarów ciała np. oczu.

17. Co może się wydarzyć, jeśli nie będę stosować zestawu przez zalecany okres?

Aby uzyskać zadowalające efekty, zdecydowanie zalecamy stosowanie produktu przez cztery tygodnie. Jeśli objawy nie ustąpią, należy zasięgnąć porady lekarza.

18. Czy spray jest odpowiedni dla każdego rodzaju butów?

Spray można używać do każdego rodzaju butów. Ale jeśli nie masz pewności odnośnie wrażliwości materiału obuwia, zalecamy spryskanie niewielkiego miejsca na bucie, aby upewnić się, że spray nie spowoduje odbarwień.

19. Co się stanie jeśli przypadkowo spryskam sprayem zewnętrzną część buta?

Jeśli przypadkowo spryskasz zewnętrzną część buta, po prostu ostrożnie ją wytrzyj.

20. Co zrobić, gdy zestaw na grzybicę (aplikator i spray) Scholl nie łagodzi objawów grzybicy?

Jeśli objawy infekcji nie zaczną ustępować po zastosowaniu leczenia, zdecydowanie zalecamy zasięgnięcie porady lekarza.

21. Co zrobić w przypadku przypadkowego spryskania lub naniesienia produktu na ręce/paznokcie u rąk?

Dokładnie umyj ręce, staraj się nie dotykać twarzy ani innych wrażliwych miejsc na ciele.

22. Ile rozpyleń potrzeba, aby spryskać jedną parę butów?

W zależności od rozmiaru buta, zaleca się przynajmniej trzy rozpylenia na but.

23. Czy produkty zestawu zawierają składniki, na które muszę uważać, jeśli jestem alergikiem?

Nie używać w przypadku alergii na którykolwiek ze składników produktu wymienionych poniżej.

Aplikator: Olile-Active™, Aqua, Paraffinum Liquidum, Isopropyl Palmitate, Glycerin, Trilaureth-4 Phosphate, Alcohol Denat., Sodium Polyacrylate, Solanumtuberosum Starch, Panthenol, Undecylenic Acid, Urea, Potassium Sorbate, Allantoin, p-Anisic Acid, Sodium Benzoate.

24. Czy mogę używać innych kremów razem z tym produktem i czy muszę przestać używać kremów nawilżających?

Podczas leczenia nie używaj z produktem przeciwgrzybicznym innych kremów do stóp.

25. Na jak długo starcza zestaw na grzybicę (aplikator i spray) Scholl?

Zestaw starcza przynajmniej na jeden pełny okres leczenia, z zastrzeżeniem jego prawidłowego użycia zgodnie z instrukcjami. Data ważności znajduje się na opakowaniu zewnętrznym oraz na aplikatorze i dezodorancie.

26. Czy mogę stosować zestaw na grzybicę (aplikator i spray) Scholl kilka razy w roku?

Zestaw można używać do leczenia i profilaktyki kilka razy w roku.