Wszystko co musisz wiedziec o infekcjach grzybiczych paznokci

  Wszystko, co musisz wiedzieć o infekcjach grzybiczych paznokci

  27 mar 2020

  Czy wiesz, że infekcje grzybicze paznokci dotyczą nawet co czwartej osoby?1 Jednak mimo tego, że jest to dość powszechna i wysoce zakaźna przypadłość, można ją łatwo wyleczyć, jeśli zaczniemy odpowiednio wcześnie.

  Wszystko, co musisz wiedzieć o infekcjach grzybiczych paznokci

  Wszystko, co musisz wiedzieć o infekcjach grzybiczych paznokci

  Czy wiesz, że infekcje grzybicze paznokci dotyczą nawet co czwartej osoby?1 Jednak mimo tego, że jest to dość powszechna i wysoce zakaźna przypadłość, można ją łatwo wyleczyć, jeśli zaczniemy odpowiednio wcześnie.

  Ponieważ zwykle nie myślimy za dużo o naszych stopach, łatwo jest przegapić pierwsze objawy infekcji grzybiczej paznokci. Lecz jeśli dostrzeżesz je odpowiednio wcześnie, możesz wyleczyć się dzięki specjalistycznym produktom, takim jak preparat na grzybicę paznokci marki Scholl, zanim infekcja stanie się poważna lub bolesna.

  Rodzaje infekcji2,3

  Istnieją dwa powszechne rodzaje infekcji grzybiczej paznokci. Jak je rozróżnić?

  Dystalna grzybica podpaznokciowa (DSO) to najpowszechniejszy rodzaj infekcji grzybiczej paznokci. Zakażenie obejmuje zarówno paznokieć, jak i jego łożysko – skórę pod powierzchnią zewnętrznej części paznokcia. Paznokieć często przybiera najpierw żółtą lub brązową barwę i możesz zauważyć, że zaczyna się kruszyć, pękać i oddzielać od skóry. 2,3

  Drugim najpowszechniejszym rodzajem infekcji grzybiczej jest biała powierzchowna grzybica paznokci (WSO). Zauważysz ją na górnej warstwie paznokcia, początkowo w formie białych plamek na jego powierzchni. Po pewnym czasie paznokieć może się pokryć sypkim, przypominającym kredę nalotem. Jednakże w przypadku WSO paznokieć nie grubieje i nie oddziela się od skóry.2,3

  Przyczyny infekcji grzybiczych paznokci

  Często nie doceniamy naszych ciężko pracujących stóp, lecz nawet jeśli dbamy o nie dobrze, infekcja grzybicza paznokci nie jest wykluczona. Ten konkretny rodzaj grzybów jest wysoce zakaźny i najlepiej czuje się w wilgotnym, ciepłym otoczeniu, np. w ciepłych, przepoconych butach. Występują one także pod wspólnymi prysznicami, np. na basenie czy na siłowni, gdzie możemy je złapać chodząc boso.1

  Infekcja grzybicza paznokci może również wystąpić, jeśli nie dbamy o czystość stóp i nie suszymy odpowiednio palców, np. nosząc buty, w których stopom jest gorąco i w których się pocą. Ponadto u osób cierpiących na grzybicę stóp może się ona łatwo przenieść na paznokcie, powodując infekcję grzybiczą paznokci. Uszkodzenie paznokcia dodatkowo zwiększa to ryzyko.

  Jak zapobiegać infekcjom grzybiczym paznokci?

  Niestety nie jesteśmy w stanie całkiem zapobiec infekcjom grzybiczym paznokci, lecz dzięki kilku prostym zmianom, możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.1

  Podaruj swoim stopom dobrze dopasowane, dobrej jakości skórzane buty, w których będą mogły swobodnie oddychać, nie przegrzewać się i nie pocić.1 Regularne stosowanie dezodorantu do stóp Scholl Fresh Step również pomoże Ci być zawsze o krok do przodu w walce z grzybicą.

  Unikaj chodzenia boso na publicznych basenach, pod prysznicami i w szatniach – to raj dla grzybów. Pamiętaj o właściwym obuwiu, np. klapkach.1

  Dbaj o paznokcie u nóg. Obcinaj je regularnie i starannie. Zawsze pamiętaj o dezynfekcji obcinacza do paznokci.1

  Jeśli masz grzybicę stóp, koniecznie rozpocznij leczenie jak najwcześniej, korzystając ze specjalistycznych produktów, takich jak dezodorant marki Scholl na grzybicę stóp, który pomoże Ci zapobiec rozprzestrzenieniu się infekcji na paznokcie.

  Pilnuj, aby Twoje buty i stopy były zawsze świeże i suche, stosując specjalistyczny dezodorant do stóp, np. Scholl Fresh Step.

  Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy grzybicy paznokci, sięgnij po preparat na grzybicę paznokci marki Scholl. Został on specjalnie opracowany pod kątem leczenia łagodnych infekcji grzybiczych paznokci. Jest to dyskretny, łatwy w użyciu płyn, który wnika głęboko w strukturę paznokcia, aby wyeliminować infekcję u jej źródła. Pomaga również zapobiec rozprzestrzenieniu się zakażenia i chroni przed jego nawrotami. To skuteczne rozwiązanie pielęgnacyjne, dostępne bez recepty, które można stosować w domu.

  Materiały źródłowe

  1 BAD. Fungal nail infections of the nails. Data dostępu: listopad 2019.
  http://www.bad.org.uk/for-the-public/patient-information-leaflets/fungal-infections-of-the-nails

  2 Healthline. Fungal Nail infection. Data dostępu: listopad 2019.
  https://www.healthline.com/health/fungal-nail-infection

  3 NHS Inform. Fungal nail infection. Data dostępu: listopad 2019.
  https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/skin-hair-and-nails/fungal-nail-infection

  Katalog produktów

  Powiązane produkty​