Jak skutecznie radzic sobie z grzybica stop

  Jak skutecznie radzić sobie z grzybicą stóp

  02 kwi 2020

  Jeśli spędzasz dużo czasu na siłowni, na basenie lub w butach treningowych, być może grzybica stóp nie jest Ci obca.

  Jak skutecznie radzić sobie z grzybicą stóp

  Jak skutecznie radzić sobie z grzybicą stóp?

  Jeśli spędzasz dużo czasu na siłowni, na basenie lub w butach treningowych, być może grzybica stóp nie jest Ci obca. Grzyby powodujące chorobę doskonale się rozwijają w wilgotnych, ciemnych i ciepłych warunkach. W niniejszym artykule przyglądamy się temu, czym jest grzybica stóp, co robić, kiedy zauważymy pierwsze objawy infekcji i jak ją skutecznie leczyć.

  Co to jest grzybica stóp?

  Grzybica stóp, czyli tinea pedis, to jedna z najpowszechniejszych infekcji grzybiczych występujących u osób dorosłych. Mogą ją powodować różnego rodzaju grzyby. Kilka z nich żyje na zdrowej skórze, lecz nie stanowią problemu dopóki się nie namnożą. Stan chorobowy zwykle zaczyna się w miejscach pomiędzy palcami u nóg, a następnie rozprzestrzenia. Schorzenie to zwykle powoduje swędzenie i pieczenie, a także pękanie i łuszczenie się skóry.1 

  Co powoduje grzybicę stóp?

  Infekcje grzybicze są wysoce zakaźne i mogą się przenosić poprzez bezpośredni i niebezpośredni kontakt: bezpośredni kontakt „skóra do skóry” oraz pośredni kontakt, kiedy grzyby przechodzą na inne osoby przez dotykanie zakażonych przedmiotów. Chodzenie boso po mokrych podłogach w miejscach publicznych, takich jak szatnie, prysznice czy baseny zwiększa ryzyko infekcji. Grzybica może się także przenosić przez skarpety, buty i wilgotne ręczniki. Choroba nie występuje jednak wyłącznie na wilgotnych stopach, może się również pojawić na suchej, łuszczącej się skórze z uwagi na brak naturalnych lipidów ochronnych.2 

  Zaleca się jak najszybsze rozpoczęcie leczenia grzybicy stóp. Nieleczona może się rozprzestrzenić, infekując paznokcie, a nawet całą stopę. Zakażenie grzybicze może się nawet przenieść na inne części ciała. 

  Czynniki sprzyjające rozwojowi grzybicy stóp3

  Wilgoć  

  Mokre, ciepłe i spocone stopy to dla grzybów idealne warunki do życia i rozmnażania się.

  Niewłaściwa higiena

  Grzyby powodujące grzybicę stóp żyją w martwym naskórku i żywią się nim. Istotne jest zatem regularne mycie stóp oraz zmienianie skarpet i butów, aby zapobiec ponownej infekcji.

  Wzrost pH

  Kiedy pH skóry rośnie, jej funkcja ochronna może być osłabiona, a skóra bardziej narażona na atak. Wykazano, że pH skóry jest wyższe w miejscach, gdzie dwie warstwy skóry stykają się lub ocierają o siebie, np. pomiędzy palcami u nóg. 

  Uszkodzony naskórek 

  Organizmy powodujące grzybicę stóp mogą przedostać się do skóry, namnażać i zadomowić w zrogowaciałych warstwach uszkodzonej skóry, np. w przecięciach czy zadrapaniach. 

  Jakie są objawy grzybicy stóp?

  Istnieją dwa powszechne typy grzybicy stóp – pomiędzy palcami oraz na podeszwach stóp. Obserwuj stopy pod kątem poniższych objawów:2 

  • swędzące białe plamki pomiędzy palcami,
  • zgrubiała skóra na podeszwach stóp,
  • czerwone, bolesne i łuszczące się płaty suchej skóry,
  • swędzenie i pieczenie o różnym nasileniu,
  • pękająca i łuszcząca się skóra, 
  • krwawienie,
  • pęcherze.

  Jak najlepiej leczyć grzybicę stóp?

  Grzybicę stóp można leczyć na różne sposoby, choćby stosując specjalistyczne kremy lub spraye. Preparat na grzybicę stóp marki Scholl zawiera tolnaftat, który pomaga wyeliminować i wyleczyć infekcję. Bardzo ważne jest stosowanie produktów na grzybicę zgodnie z instrukcją, ponieważ grzyby mogą nadal być obecne w skórze, nawet po całkowitym ustąpieniu objawów. Jeżeli natomiast objawy będą się utrzymywać, należy zasięgnąć porady lekarskiej w zakresie dalszego leczenia. 

  Zestaw na grzybicę stóp z aplikatorem i sprayem marki Scholl to wyjątkowe dwuelementowe rozwiązanie, które nie tylko leczy grzybicę stóp, ale również pomaga przywrócić zdrowie skóry i chroni ją, aby zminimalizować ryzyko nawrotu infekcji.

  Precyzyjny aplikator pozwala nałożyć odpowiednią ilość kremu na zakażoną skórę, aby mógł zadziałać bezpośrednio na grzyby. Preparat zawiera formułę Olile-Active™, która tworzy nieprzyjazne dla grzybów środowisko, zapobiegając ich rozmnażaniu się i uniemożliwiając im przetrwanie. Wspiera regenerację skóry i wzmacnia jej barierę ochronną, pomagając zapobiegać nawrotom.

  Spray do butów zapobiega ponownej infekcji, umożliwiając oczyszczenie butów zakażonych grzybem powodującym grzybicę stóp.  

  Dowiedz się więcej o tym, jak pokonać grzybicę stóp stosując zestaw na grzybicę stóp z aplikatorem i sprayem marki Scholl i poznaj odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące produktu. 

  Przydatne wskazówki dotyczące zapobiegania grzybicy stóp

  Aby zapobiec zakażeniu grzybicą stóp w przyszłości, stosuj poniższe wskazówki1:

  • kiedy idziesz na siłownię lub na basen, w miejscach wspólnych zawsze noś klapki,
  • po umyciu stóp zawsze dokładnie je osusz, w szczególności pomiędzy palcami, i wycieraj raczej dotykając niż pocierając je ręcznikiem,
  • korzystaj z oddzielnego ręcznika do wycierania stóp i regularnie go pierz,
  • nie chodź po domu w butach,
  • codziennie zakładaj czyste skarpety – najlepszym wyborem są oddychające skarpety bawełniane,
  • nie dziel z nikim ręcznika, skarpet ani butów,
  • unikaj noszenia za ciasnych butów, w których stopom jest gorąco i pocą się,
  • nie noś tej samej pary butów dłużej niż dwa dni z rzędu,
  • jeśli masz skłonności do potliwości stóp, stosuj talk na stopy i wokół palców, aby były suche i nie wydzielały nieprzyjemnego zapachu.

  Materiały źródłowe

  1 Patient info. Athlete’s Foot. Data dostępu: listopad 2019
  https://patient.info/infections/fungal-infections/athletes-foot-tinea-pedis

  2 NHS. Athlete’s Foot. Data dostępu: listopad 2019 
  https://www.nhs.uk/conditions/athletes-foot/ 

  3 Healthline. Athlete’s foot. Data dostępu: listopad 2019 
  https://www.healthline.com/health/athletes-foot#diagnosis 

  Katalog produktów

  Powiązane produkty​