ABC popekanych piet: przyczyny, objawy i leczenie

  ABC popękanych pięt: przyczyny, objawy i leczenie

  27 mar 2020

  Twoja skóra funkcjonuje niczym tarcza. Chroni Cię przed zanieczyszczeniami i infekcjami1, lecz kiedy pojawiają się na niej pęknięcia, nie jest w stanie właściwie spełniać swojego zadania.

  ABC popękanych pięt: przyczyny, objawy i leczenie

  Popękane pięty: przyczyny, objawy i pielęgnacja

  Twoja skóra funkcjonuje niczym tarcza. Chroni Cię przed zanieczyszczeniami i infekcjami1, lecz kiedy pojawiają się na niej pęknięcia, nie jest w stanie właściwie spełniać swojego zadania. Popękane pięty zaczynają się, kiedy w suchej, uszkodzonej skórze pojawiają się maleńkie „rysy”.2 Jeśli nie usuniesz suchej skóry i nie będziesz regularnie nawilżać stóp nawilżać stóp specjalnie dedykowanym skórze stóp produktem np. kremem do stóp marki Scholl, takie „rysy” mogą przerodzić się w głębsze pęknięcia, nazywane też szczelinami.3 Mogą one być bolesne i z całą pewnością nie są atrakcyjne.

  Objawy

  Początkowo pięty mogą wydawać się napięte, jeśli dużo czasu spędzasz w pozycji stojącej.3 Kolejne objawy często obejmują przesuszenie skóry, swędzenie i nadwrażliwość. W końcu skóra może stać się pożółkła lub brązowa oraz twarda w dotyku.4 Popękane pięty mogą wydawać się niczym więcej niż tylko niedogodnością, lecz z czasem mogą być coraz bardziej bolesne, aż ból sprawiać będzie nawet chodzenie. W zaawansowanym stadium pięty mogą być tak suche, że staną się białe, następnie żółtawe, po czym skóra zacznie się łuszczyć. Pęknięcia mogą się pogłębiać, a nawet krwawić, co może skończyć się infekcją bakteryjną.3

  Przyczyny

  Jedną z głównych przyczyn popękanej skóry jest odwodnienie.5 Kiedy skóra traci wilgoć, na stopach zaczynają tworzyć się miejsca, w których skóra jest zgrubiała i szorstka – w ten sposób się chroni. To dlatego nawilżanie jej odpowiednimi do pielęgnacji produktami, takimi jak krem do stóp marki Scholl, jest tak ważne.

  Inne czynniki, które mogą przyczyniać się do pękania skóry obejmują:

  • silne środki myjące i zbyt energiczne szorowanie5
  • niedobór witamin i minerałów, takich jak żelazo5
  • otyłość, cukrzycę i niedoczynność tarczycy5
  • przewlekłe choroby skóry, takie jak łuszczyca3
  • suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach lub wystawienie na działanie niskich temperatur w chłodne dni3
  • problemy z nadmierną pronacją stopy6

  Pielęgnacja

  Regularne dbanie o stopy to zawsze lepsze rozwiązanie niż konieczność leczenia, kiedy problem już się pojawi. Większość z nas nie zapewnia stopom takiej samej pielęgnacji i nie poświęca im takiej uwagi, jak innym częściom ciała. Wszyscy jesteśmy zajęci, lecz nałożenie nawilżającego kremu pielęgnacyjnego, np. kremu regenerującego do suchej skóry marki Scholl, trwa zaledwie krótką chwilę. Twardą skórę możesz też szybko zmiękczyć mocząc stopy w ciepłej wodzie.7

  Jeśli jednak jest już zbyt późno na profilaktykę, wypróbuj krem na pękającą skórę pięt Active Repair K+ marki Scholl. Pomoże on nawilżyć i zmiękczyć popękane pięty w zaledwie jeden dzień, zwiększając elastyczność skóry. Nakładaj preparat dwa razy dziennie na czystą i suchą skórę, wmasowując go w stopy do całkowitego wchłonięcia. Nie zapomnij też o stosowaniu dobrego pilnika do stóp, np. dwustronnego, wygładzającego pilnika do stóp, który pomoże Ci usunąć martwy naskórek warstwa po warstwie, ujawniając gładszą, delikatniejszą skórę.

  Materiały źródłowe

  1 Healthline. Epidermis function. Data dostępu: listopad 2019.
  https://www.healthline.com/health/epidermis-function

  2 Healthline. The causes of cracked skin and the best ways to treat it. Data dostępu: listopad 2019.
  https://www.healthline.com/health/skin/cracked-skin

  3Mayo Clinic. Dry skin. Data dostępu: listopad 2019.
  https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-skin/symptoms-causes/syc-20353885

  4 Medical News Today. 6 fixes for cracked skin. Data dostępu: listopad 2019.
  https://www.medicalnewstoday.com/articles/316572.php

  5 Healthline. Cracked heel heal. Data dostępu: listopad 2019.
  https://www.healthline.com/health/cracked-heel-heal#causes

  6 Foot mech. Cracked heel. Data dostępu: listopad 2019.

  7 Healthline. How to remove dead skin from feet. Data dostępu: listopad 2019.
  https://www.healthline.com/health/how-to-remove-dead-skin-from-feet

  Katalog produktów

  Powiązane produkty​